Ropák 2011
Anketa o Ropáka 2011 (stav k 22. 4. 2012): 25 návrhů (loni 23) s 24 kandidáty (loni 23)
PRAHA (0)
JIHOČESKÝ KRAJ (3)
1) Ing. Jaroslava Honová, ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence Ministerstva životního prostředí
- za vydání závěrů zjišťovacího řízení v únoru 2011 pro stavbu teplovodu délky 26 km od Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, čímž zabránila podrobnému hodnocení vlivů stavby na přírodu a krajinu, jak požadovala dvě občanská sdružení, město České Budějovice, krajský úřad, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a odbor ochrany vod Ministerstva životního prostředí, neboť trasa teplovou negativně zasahuje do několika chráněných území a prochází několika vodními toky, takže není zřejmé, jaké vlivy bude mít a zda bude možné zajistit eliminační a kompenzační opatření či najít alternativní trasování; navíc nebyly posouzeny varianty jiných způsobů snížení spotřeby tepla ve městě bez výstavby tohoto teplovodu.
2) PhDr. Jan Stráský, ředitel Správy NP a CHKO Šumava
- za diskreditaci poslání parku v očích veřejnosti nerespektováním a popíráním zásad ochrany přírody a péče o chráněné území v kategorii „národní park“,
- za poškození dobrého jména parku v zahraničí odmítnutím Diplomu Rady Evropy za vzorně spravované chráněné území s tvrzením o nepotřebnosti pokračovat v kvalitní péči, což je podmínka udělení diplomu,
- za nezákonné poškození vzácných horských ekosystémů kácením stromů, zejména na Smrčině a v oblasti Ptačího potoka, ačkoliv se tomu v létě 2011 pokoušeli aktivně zabránit účastníci veřejného shromáždění,
- za povolání policie proti účastníkům nenásilného shromáždění na ochranu nezákonného kácení stromů u Ptačího potoka, jejíž zásah prohlásil Krajský soud v Plzni ve svém rozsudku z října 2011 za nezákonný,
- za opakované narušování klidu v jádrovém území tetřeva hlušce kácením stromů podél cest a na některých místech kácením stromů s kůrovcem v době rozmnožování tetřeva,
- za návrh na zřízení nových cest a přechodů v jádrovém území parku s výskytem tetřeva hlušce,
- za ignorování zákona o ochraně přírody použitím postřiků s jedovatými pesticidy,
- za tolerování rozsáhlých devastačních těžeb Městským lesům Kašperské Hory uvnitř parku, často v přírodně velmi cenných lokalitách, například v okolí Zhůřských slatí a Vysoké Mýtě,
- za narušení činnosti státní správy při ochraně přírody a oslabení odborné péče o park a služby turistům zrušením pracovních míst kompetentním a kvalitním úředníkům.
3) Mgr. Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje (ČSSD)
- za prosazení Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje v září 2011, které obsahují výstavbu lanovky pro lyžaře z Klápy na vrch Hraničník do rakouského skiareálu Hochficht v šířce 30-40 metrů přes I. a II. zónu Národní parku Šumava, takže hrozí riziko rozvrácení vzácných pralesovitých ekosystémů a biotopů vzácných druhů živočichů, rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou, čímž se zvýší množství automobilů na úkor chodců a cyklistů a dojde k ovlivnění migračního koridorů velkých savců, přitom by se mohlo zvážit rozšíření stávající příjezdové silnice a zavedení ekobusů, a dále golfového hřiště v obci Stožec, lyžařského areálu na Špičáku nebo sjezdovky na Boubíně, ačkoliv téměř tři čtvrtiny Jihočechů dává v parku přednost ochraně přírody před takovými škodlivými projekty,
- za podporu kácení kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava, ačkoliv nejde o hospodářské lesy a cílem je zachování přírodních procesů.
JIHOMORAVSKÝ KRAJ (2)
4) JUDr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a poslanec Poslanecké sněmovny P ČR (ČSSD)
- za prosazení Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje v září 2011 bez řádného vyhodnocení vlivů alternativní silniční koncepce na životní prostředí a zdraví obyvatel podle návrhu obcí, zástupců veřejnosti a občanů, v níž silnice R43 vede na Svitavy a mimo Brno-Bystrc, obchvat Břeclavi by byl čtyřpruhový a vedl by až do Rakouska a silnice R55 na Slovácku by vedla mimo ptačí oblast u Bzence a která neobsahuje silnici R52 Pohořelice – Mikulov a JZ a JV tangenty, neboť schválené Zásady umisťují některé silnice v těsné blízkosti obcí, takže znamenají další ekologické zatížení území, kde jsou již nyní překračovány emisní a hlukové limity.
5) Ing. Jan Vybíral, ředitel Biosférické rezervace Dolní Morava, o. p. s.
- za zpracování studie „Management plánu památky světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO: Vybrané modelové situace z oblasti Lednicko-valtického areálu 2007 – 2011“ v prosinci 2011, v níž odmítá vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok, obhajuje při obnovování alejí ve volné krajině negativní zásahy do biotopů zvláště chráněných druhů hmyzu, žijícího ve starých stromech, a v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000 podporuje celoplošné přípravy půdy v lužních lesích a velkovýrobní chov jelenů a daňků v oboře Obelisk.
KARLOVARSKÝ KRAJ (0)
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ (1)
6) JUDr. Ing. Emil Rudolf, ředitel odboru výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové
- za vydání rozhodnutí v prosinci 2011 o povolení průzkumných prací v prvohorních sedimentech na Trutnovsku na pět let k ověření a vyčíslení zásob tzv. břidlicových hořlavých plynů prostřednictvím rešerše dat, geofyzikálních prací a průzkumného vertikálního vrtu, příp. horizontálního, ačkoliv se toto území nachází v blízkosti Krkonošského národního parku a CHKO Broumovsko a nad významným zdrojem pitné vody Polické křídové pánve pro 120 tisíc obyvatel, přičemž v rozhodnutí chybí jasné prokázání veřejného zájmu, závazná stanoviska na ochranu přírody a krajiny a podzemních a povrchových vod, řádné odůvodnění o zamítnutí námitek devíti obcí a pěti státních orgánů a doložení technické a finanční způsobilosti firmy Basgas Energia Czech s. r. o. tyto průzkumné práce realizovat, která by v případě kladného výsledku tohoto průzkumu měla přednostní právo získat povolení na těžbu tohoto plynu.
LIBERECKÝ KRAJ (0)
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ (2)
7) Petr Kajnar, primátor Ostravy (ČSSD)
- za zpochybňování námitek občanů i odborníků na znečištění ovzduší ve městě opakovaným překračováním limitů znečišťujících látek a také zdravotních rizik znečištění ovzduší, zejména dětí a osob s vážnými a chronickými dýchacími onemocněními.
8) Miroslav Novák, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje (ČSSD)
- za snahu vybudovat velkokapacitní spalovnu komunálních odpadů v Karviné za cca 5,9 miliard korun s roční kapacitou 192 tisíc tun odpadů, ačkoliv jde o oblast s vysokým znečištěním ovzduší, došlo by ke zvýšení dopravních intenzit s hlukem a emisemi, kznesnadnění vzniku efektivního systému sběru, třídění a recyklace odpadů a ačkoliv proti ní je nejméně 11 tisíc občanů podepsaných pod peticí a místní občanská sdružení; vhodnější by spíše byla ekologizace stávající teplárny a energetická úsporná opatření ve městě.
OLOMOUCKÝ KRAJ (1)
9) Ing. Pavel Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje (KDU-ČSL)
- za snahu vybudovat velkokapacitní spalovnu komunálních odpadů v kraji (v Přerově, Olomouci nebo v Prostějově) za cca 2,5-4,5 miliardy korun s roční kapacitou 150 tisíc tun odpadů, ačkoli produkce odpadů v kraji postupně klesá a takové množství odpadů ani nevzniká, takže jeho dovážení z jiných částí ČR by vážně ohrožovalo stav životní prostředí v jejím okolí jako je zvýšení dopravních intenzit s hlukem a emisemi a nedošlo by k dalším účinným opatřením na sběr, třídění a k recyklaci odpadů.
PARDUBICKÝ KRAJ (3)
10) Mgr. Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje (ČSSD)
- za zodpovědnost při sestavování a schvalování jízdních řádů k zajištění dopravní obslužnosti Pardubického kraje tak, že od prosince 2011 došlo k omezení využití některých regionálních tratí a naopak byli podpořeni autobusoví dopravci, přičemž autobusové linky mnohdy na sebe nenavazují, včetně spojení se sousedními kraji, což se dříve dařilo železniční dopravě.
11) Ing. Josef Hejduk, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje
- za nečinnost, když na základě odborných podkladů a s účastí odborníků nebylo důsledně řešeno upozornění veřejnosti, že v Přírodní rezervaci Rohová u Svitav s cennými bukovými porosty pralesovitého charakteru, která tvoří jádrové území evropsky významné lokality Hřebečovský hřbet, došlo v listopadu 2011 v rozporu se schváleným plánem péče ke kácení buků, smrků a modřínů a k závažnému narušení půdy těžkou technikou a dále ke zpracování spadlých stromů, a to bez povolené výjimky k zásahu do biotopů vzácných druhů živočichů, přitom ponechání spadlých stromů by znamenalo podporu biodiverzity v tomto cenném území.
12) RNDr. Vladimír Ludvík, držitel autorizace MŽP ke zpracování dokumentace a posudku EIA
- za vypracování posudku na dokumentaci o hodnocení vlivů silnice R35 v úseku Ostrov – Staré Město v Pardubickém kraji délky téměř 62 km na životní prostředí, přestože chybí strategické hodnocení vlivů této silnice kolem Litomyšle v rámci schválení Zásad územního rozvoje kraje, neboť její koridor byl v tomto úseku soudem zrušen, takže nelze v hodnocení variant pokračovat, přičemž hodnocení bylo provedeno s nesprávnými kritérii a tedy účelovým způsobem, tzn. dokumentace měla být vrácena k přepracování a do nového a objektivního hodnocení měla být zařazena i varianta kolem Litomyšle navržená veřejností.
PLZEŇSKÝ KRAJ (3)
13) Mgr. Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, a. s.
- za snahu vybudovat velkokapacitní spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně za cca 2,5 miliardy korun s roční kapacitou 95 tisíc tun odpadů (před referendem občanů to bylo 60 tisíc tun/rok), ačkoli v kraji takové množství odpadů ani nevzniká a jeho dovážení z jiných částí ČR nebo ze zahraničí by vážně ohrožovalo životní prostředí v okolí, jako je zvýšení dopravních intenzit s hlukem a emisemi, došlo by k znesnadnění vzniku efektivního systému sběru, třídění a recyklace odpadů, resp. nebyly posouzeny jiné varianty jako například zařízení pro mechanicko-biologickou úpravu odpadů.
14) Bc. Milan Chovanec, hejtman Plzeňského kraje (ČSSD)
- za prosazování návrhu zákona o Národním parku Šumava podle návrhu zastupitelstva Plzeňského kraje, který by zrušil dosavadní právní ochranu přírody a krajiny v nově zřízených IV. zónách na území obcí a dále by umožnil převod stávajícího státního majetku na nově zřízenou obecně prospěšnou společnost, která by rozhodovala o činnosti v parku, přičemž podle posudku Právnické fakulty UK návrh nerespektuje mezinárodní standardy ochrany přírody a péče o biodiverzitu, nezohledňuje ochranu území evropské soustavy NATURA 2000 a porušuje dosavadní systematiku práva životního prostředí v oblasti ochrany přírody a krajiny,
- za podporu lanovky na vrch Hraničník v Národním parku Šumava s nutností vykácet pruh lesa šířky 30-40 metrů v I. a II. zóně parku – lanovka je součástí návrhu zákona o NP Šumava, který schválilo zastupitelstvo Plzeňského kraje.
15) Ing. Ivana Maštalířová, vedoucí stavebního úřadu Města Touškova
- za vydání územního rozhodnutí pro spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně v říjnu 2011, aniž by si mezi podklady opatřila stanovisko o hodnocení vlivů spalovny na životní prostředí a umožnila i některým občanským sdružením se účastnit tohoto řízení, přičemž Krajský úřad Plzeňského kraje v prosinci 2011 rozhodl, že jde o podjatou osobu, takže z územního řízení musel vyloučit všechny pracovníky stavebního úřadu.
STŘEDOČESKÝ KRAJ (1)
16) MUDr. David Rath, hejtman Středočeského kraje a poslanec Poslanecké sněmovny P ČR (ČSSD)
- za podporu vybudovat mezinárodní letiště ve Vodochodech za více než tři miliardy korun ve vyjádření Středočeského kraje k dokumentaci o hodnocení vlivů letiště na životní prostředí, které má odbavovat asi 3,5 miliónů cestujících ročně a doplnit tak letiště Praha s 21 milióny cestujícími ročně, ačkoliv proti stavbě je více než deset okolních obcí, které se obávají nadlimitního hluku z letadel a narušení pohody bydlení.
ÚSTECKÝ KRAJ (4)
17) Mgr. Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí a poslanec Poslanecké sněmovny P ČR (ODS)
- za zodpovědnost při vydání změny integrovaného povolení v režimu nepodstatné změny Krajským úřadem Ústeckého kraje v září 2011 pro dovoz až 110 tisíc tun nehomogenních odpadů z ropných lagun Ostramo z Ostravy s obsahem jedovatých, rakovinotvorn ých či mutagenních látek ke skládkování na skládce firmy CELIO, a. s., v Litvínově a jejich spalování v cementárně v Čížkovicích, které bylo následně v prosinci 2011 potvrzené Ministerstvem životního prostředí zamítnutím odvolání tří občanských sdružení, ačkoliv nebyla zvážena nutnost dovozu těchto odpadů a použití nespalovacích technologií (např. BCD a GPCR) a zjištěno skutečné chemické složení těchto odpadů, takže řízení mělo být vedeno v režimu podstatné změny s významný vlivem na zdraví osob i za účasti veřejnosti a s pečlivým posouzením všech námitek a rizik.
18) Ing. Petr Jeník, předseda představenstva firmy United Energy, a. s.
- za snahu vybudovat velkokapacitní spalovnu komunálních odpadů v Komořanech na Mostecku s roční kapacitou 150 tisíc tun odpadů, takže do území se silně znečištěným ovzduším překračujícím limity přibude další stacionární zdroj a nové mobilní zdroje znečištění ovzduší a navíc dojde k znesnadnění vzniku efektivního systému sběru, třídění a recyklace odpadů v Ústeckém kraji; stavební úřad v Mostě dne 21. 12. 2011 vydal územní rozhodnutí.
19) Mgr. Tomáš Šikula, držitel autorizace MŽP ke zpracování dokumentace a posudku EIA
- za vypracování druhé dokumentace o hodnocení vlivů jezu Děčín na Labi na životní prostředí v listopadu 2011, neboť opět odmítl ve spolupráci s veřejností dopracovat a vyhodnotit organizačně-technickou variantu zlepšení plavebních podmínek na řece bez výstavby jezu, tzn. na některých úsecích řeky zúžit plavební dráhu na jednosměrnou, prověřit možnost relativního snížení limitu plavebního ponoru podle morfologie dna řeky a absolutního snížení limitu o 10-20 cm, přičemž jez s náklady cca 4,2 mld. Kč představuje ekonomicky neefektivní a dopravně neodůvodněnou stavbu, neboť souběžná železniční trať podél Labe z Pardubic až ke státní hranici může v průměru odvést pětkrát více uvažovaného objemu nákladů, než řeka Labe, a plánovaná eliminační a kompenzační opatření na ochranu zvláště chráněných druhů organismů jsou z hlediska jejich úspěšnosti nedostatečná a nepřesvědčivá.
20) Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje (ČSSD)
- za zodpovědnost při vydání změny integrovaného povolení v režimu nepodstatné změny Krajským úřadem Ústeckého kraje v září 2011 pro dovoz až 110 tisíc tun nehomogenních odpadů z ropných lagun Ostramo z Ostravy s obsahem jedovatých, rakovinotvorných či mutagenních látek ke skládkování na skládce firmy CELIO, a. s., v Litvínově a jejich spalování v cementárně v Čížkovicích, které bylo následně v prosinci 2011 potvrzené Ministerstvem životního prostředí zamítnutím odvolání tří občanských sdružení, ačkoliv nebyla zvážena nutnost převozu těchto odpadů a použití nespalovacích technologií (např. BCD a GPCR) a zjištěno skutečné chemické složení těchto odpadů, takže řízení mělo být vedeno v režimu podstatné změny s významný vlivem na zdraví osob i za účasti veřejnosti a s pečlivým posouzením všech námitek a rizik.
KRAJ VYSOČINA (0)
ZLÍNSKÝ KRAJ (0)
ČESKÁ REPUBLIKA (5)
21) Mgr. Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí a poslanec Poslanecké sněmovny P ČR (ODS)
- za podporu bezplatného přidělení části emisních povolenek na vypouštění oxidu uhličitého v období 2013 až 2020 pro velké znečišťovatele, jako je ČEZ, a. s., za téměř 50 mld. korun, ačkoliv je mohla ČR prodat formou dražby a získané peníze využít ke stabilizaci státního rozpočtu nebo na podporu potřebných oblastí.
22) Miroslav Kalousek, ministr financí a poslanec Poslanecké sněmovny P ČR (TOP09)
- za návrh snížit krajům finanční podporu státu na regionální železniční dopravu s cílem získat pro státní rozpočet chybějící peníze, takže by mohlo dojít k omezení počtu železničních spojů a ke zhoršení dopravní obslužnosti, k zastavení či k přerušení modernizace vlakových souprav a ke zvýšení jízdného ve vlacích, ačkoliv se stát v memorandu zavázal deset let vyplácet krajům na železnici asi 2,6 mld. korun ročně.
23) Ing. Václav Klaus, CSc., prezident České republiky
- za zamítnutí poslanecké novely zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší v červnu 2011 za údajně nepřiměřenou regulaci průmyslových podniků omezováním vypouštěného množství znečišťujících látek do ovzduší a dále za možnost obcí vydávat výjimky povolující vjezd automobilů do nízkoemisních zón, ačkoliv v jiných evropských státech se navrhované nástroje na snižování znečištění ovzduší ukázaly jako velmi účinné a jsou tak běžně používány, navíc v červnu 2011 skončila ČR výjimka na porušování emisních limitů znečištění ovzduší prachem, takže nebude-li tento limit dodržován, lze očekávat finanční sankce.
24) Martin Kocourek, ministr průmyslu a obchodu (ODS)
- za předložení aktualizace Státní energetické koncepce do roku 2060, která předpokládá prolomení územních limitů na Mostecku a zbourání Horního Jiřetína a Černic, dále kolem roku 2030 těžbu černého uhlí v Beskydech, pokračování v těžbě uranu v Rožínce i za cenu jejího dotování a zahájení těžby uranu na Liberecku chemickým způsobem, také další masivní rozvoj jaderné energetiky výstavbou 5-7 bloků o výkonu JE Temelín, omezení použití zemního plynu k výrobě elektřiny, k roku 2030 odstavení všech větrných a solárních elektráren a novou výstavbu nezahajovat, omezení podpory úsporných opatření a malý důraz na snižování energetické náročnosti průmyslu,
- za snahu omezit až zrušit státní finanční podporu na výstavbu bioplynových elektráren a na výkup elektřiny z nich, ačkoliv jde o lokální alternativní zdroj energie, který pro výrobu elektřiny a tepla účinně využívá nadbytečnou organickou hmotu.
25) MUDr. Michael Vít, Ph. D., hlavní hygienik ČR a náměstek ministra zdravotnictví
- za přípravu a podporu schválení nařízení vlády č. 272/2011 Sb. o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací od 1. 11. 2011 (navzdory kritice veřejného ochránce práv), která bez číselné změny hlukových limitů tyto limity reálně zvyšuje až o 7dB, čímž mj. dochází k porušení evropské směrnice č. 2002/49/EC o snižování hluku ve veřejném prostoru, a to z těchto důvodů: a) nařízení nově stanovuje, že limit je překročen, až když naměřená hodnota po odečtení nejistoty měření je vyšší než stanovený limit, takže limity se z původní dolní hranice nejistoty (2 dB) zvyšují na její horní hranici, tzn. limity se reálně zvyšují o 4 dB, b) nařízení nechává v platnosti metodický návod při zjišťování hluku ve venkovním prostoru ze dne 1. 11. 2010 s ohledem na tzv. dopadající zvukové pole, takže naměřené hodnoty se snižují až o 3 dB, tzn. limity se zvyšují o další 3 dB, čímž se vnímání hluku se zvyšuje o sto procent, c) nařízení nechává v platnosti tzv. starou hlukovou zátěž, která limit zvyšuje o 20 dB a d) nařízení nově definuje tzv. charakteristický letový den jako průměrný počet vzletů a příletů letadel za šest měsíců od 1. května do 31. října kalendářního roku, takže může docházet ke krátkodobému obrovskému překračování hlukových limitů, např. denních, bez možnosti okamžitého omezení.
Na základě pokladů zpracoval Miroslav Patrik, Děti Země Brno