Ropák 2005
Titul „Ropák roku 2005“ získal
Vlastimil Aubrecht, zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy a poslanec PS P ČR (ČSSD) – Ústecký kraj, Česká republika (302 bodů)
- za zpochybňování přetrvávajícího významu vládou v roce 1991 vyhlášených územně ekologických limitů na ochranu zbytků podkrušnohorské přírody a krajiny a také obcí Horní Jiřetín a Černice před další povrchovou těžbou uhlí, která by mohla prolomením těchto limitů pokračovat až do roku 2061, čímž by se vytěžilo dalších 255 miliónů tun uhlí a obě obce by se zlikvidovaly, přestože s jejich zachováním souhlasí téměř deset tisíc signatářů petice, kolem sto dvaceti obcí v kraji, třicet sedm občanských sdružení a také občané v obou obcích podle výsledků platných referend,
- za hlavní podporu při předložení poslaneckého návrhu na změnu zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny spolu s jedenácti poslanci z ČSSD, ODS a KSČM (sněmovní tisk č. 1034), kterým by se téměř zamezila možnost účasti veřejnosti prostřednictvím občanských sdružení při rozhodování správních orgánů, např. nemožnost se účastnit stavebních řízení, nebýt rovnocenným účastníkem správních řízení atd., což je v rozporu s programovým prohlášením vlády, která návrh také zamítla, a s mezinárodními závazky jako je Aarhuská úmluva (po 1. čtení byl schvalovací proces novely přerušen na neurčito).
Pořadí zbývajících kandidátů
2) Ing. Milan Urban, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD) – Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, ČR (223 bodů)
- za podporu další těžby uranu v Dolní Rožínce na Žďársku až do roku 2008 s odůvodněním, že jeho cena začala na světových trzích narůstat a že je výhodné na několik let zaměstnat 650 osob, i když se tímto rozhodnutím vlády odloží sanace toxickými a radioaktivními odpady po těžbě a úpravně rud zdevastované krajiny, přičemž ceny českého uranu neobsahují náklady na tyto sanace a na rekultivace,
- za podporu urychleně vybudovat obrovskou průmyslovou zónu Nošovice u Frýdku-Místku na ploše 260 hektarů s úvahou možného vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu těm, kteří ji nebudou chtít prodat, neboť zónu je nutné urychleně připravit pro společnost Hyundai Motor Company, která zde plánuje od roku 2009 vyrábět tři sta tisíc osobních automobilů za rok, přestože se jedná o velmi kvalitní zemědělskou půdu v rovinatém území v blízkosti CHKO Beskydy, dojde k zásahu do krajinného rázu výstavbou velkých výrobních hal a dva a půl kilometrů dlouhého a patnáct metrů vysokého valu proti hluku a světelnému smogu, k zásahu do biotopů téměř třiceti zvláště chráněných druhů živočichů a k vykácení téměř pěti set kusů stromů a přestože ke stavbě mělo výhrady kolem 350 signatářů petice,
- za odmítání rozpočtově neutrální ekologické daňové reformy, přestože vypracování její koncepce je součástí programového prohlášení koaliční vlády, přitom jejím cílem je jednak snížit odvody za sociálního a zdravotního pojištění a zlevnit tak práci a jednak ve stejném objemu peněz vybrat z nové spotřební daně u různých zdrojů energie podle jejich dopadů na životní prostředí.
3) RNDr. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí a poslanec PS P ČR (KDU-ČSL) – Jihomoravský kraj, Pardubický kraj, Ústecký kraj, Česká republika (178 bodů)
- za ignorování ekologických rizik při povolení komerčního pěstování Bt-kukuřice pro společnost MONSANTO ČR, s. r. o., i když je tato plodina díky svým rizikům v řadě okolních státech zakázána,
- za podíl při přípravě výstavby plavebního stupně Přelouč v ekologicky cenné lokalitě Slavíkovy ostrovy s více než padesáti vzácnými druhy živočichů a s dosud ještě přežívající největší populací evropsky vymírajícího, a proto chráněného, druhu motýla modráska očkovaného, přičemž stavba kromě tohoto motýla také zlikviduje biotopy vzácných druhů brouků vázaných na dutiny starých stromů, neboť vyřadil dotčené území z návrhu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zařadit ji do evropské soustavy NATURA 2000, takže díky tomu Městský úřad v Přelouči vydal na podzim 2005 územní rozhodnutí; přitom samo ministerstvo netrvalo na splnění řady podmínek v povolené výjimce vydané pro tuto stavbu ze zákona o ochraně přírody a krajiny,
- za zodpovědnost při nekompetentním rozhodování o bezpečnostní zprávě SPOLCHEMIE, a. s.,
- za nevyhodnocení vlivů návrhu nové chemické politiky EU (tzv. REACH) na životní prostředí,
- za laxní přístup MŽP k ilegálním dovozům odpadů do ČR a k žádostem o legální dovoz odpadů do ČR ke spalování,
- za netransparentní rozhodování MŽP při výběru firem pověřených zpracováním elektronického odpadu,
- za selhávání MŽP při posuzování vlivů na životní prostředí při sanace starých ekologických zátěží,
- za zrušení tzv. limitů druhé etapy pro kvalitu ovzduší,
- za prosazovaní příliš měkkého (a ještě nezávazného) limitu pro znečištění ovzduší jemným polétavým prachem při vyjednávání textu směrnice EU pro kvalitu ovzduší.
4) Jaroslav Foldyna, zastupitel Ústeckého kraje (ČSSD) – Ústecký kraj (140 bodů)
- za podporu výstavby vodního jezu v Děčíně na dolním Labi v CHKO České středohoří za tři miliardy korun, který může negativně ovlivnit poslední český úsek řeky s přirozeným tokem a s výskytem desítek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů a který může předjímat výstavbu druhého jezu, přestože proti stavbě jezů je sedmnácti tisíc signatářů protestní petice a řada ekologických posudků.
5) Ing. Evžen Tošenovský, hejtman Moravskoslezského kraje (ODS) – Moravskoslezský kraj (117 bodů)
- za zodpovědnost v přispění eskalace napětí v obci Nošovice u Frýdku-Místku a za rozdělení místních obyvatel vyděračskou nabídkou na poskytnutí finančního daru ve výši sto tisíc korun každé rodině v obci a v sousedních Nižních Lhotách, pokud se podaří ve stanoveném termínu odkoupit celé území pro výstavbu průmyslové zóny na 260 hektarech pro společnost Hyundai Motor Company, která zde chce vyrábět tři sta tisíc osobních automobilů za rok, přestože se jedná o velmi kvalitní zemědělskou půdu blízko CHKO Beskydy.
6) Ing. Jaroslav Novák, předseda představenstva společnosti HYDROPOWER, a. s. Plzeň – Karlovarský kraj (94 bodů)
- za prosazování výstavby přečerpávací elektrárny Stříbrná v rekreačně cenném Rájeckém údolí na Sokolovsku a na území přírodního parku Přebuz jako veřejně prospěšná stavba se dvěma obrovskými nádržemi na ploše několik stovek hektarů stávajícího lesa za patnáct miliard korun v rámci schvalování územního plánu Karlovarského kraje, přičemž horní nádrž se nachází v evropském území NATURA 2000 Krušnohorské plató; proti stavbě protestují místní občané, starostové několika obcí v okolí a také Svazek měst a obcí Kraslicka.
6) RNDr. Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje (ODS) – Jihočeský kraj (94 bodů)
- za zodpovědnost při prosazování střediska zimních sportů Chlum s mnoha sjezdovkami, běžeckými tratěmi, lanovkami, parkovišti, hotely a dalšími stavbami v části vojenského výcvikového prostoru Boletice a na vyhlášeném ptačím území soustavy NATURA 2000 za téměř dvě miliardy korun, přestože jde o přírodně cennou lokalitu s výskytem téměř padesáti chráněných druhů rostlin,
- za prosazování dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic, přestože její průchod přes dolní Posázaví kritizují některé místní obce a občanská sdružení z hlediska trvalého narušení rekreační a přírodně-estetické funkce této krajiny.
7) Ing. Petr Šilar, radní Pardubického kraje (Koalice pro Pardubický kraj) a předseda dozorčí rady EVO Opatovice, a. s. – Pardubický kraj (91 bodů)
- za propagaci výstavby ekonomicky, ekologicky i dopravně rizikové velkokapacitní spalovny komunálních a průmyslových odpadů v Opatovicích nad Labem pro asi sto tisíc tun odpadů ročně (později i dvakrát více) za asi dvě a půl miliardy korun místo prosazení sběru, třídění a recyklaci odpadů a navzdory nesouhlasu řady obcí v okolí, včetně Hradce Králové, a čtyř tisíc signatářů protestní petice.
8) Ing. Petr Bendl, hejtman Středočeského kraje a stínový ministr dopravy (ODS) – Středočeský kraj (85 bodů)
- za podporu výstavby dálnice D3 přes rekreační oblast dolního Posázaví v rámci schvalování územního plánu Benešovska, přestože devět místních obcí a města a řada občanských sdružení doporučují jako alternativu šetrnější výstavbu silnice R3 a modernizaci stávající silnice č. I/3 Mirošovice – Benešov,
- za snahu přestat finančně podporovat několik železničních regionálních tratí v kraji.
9) Mgr. Pavel Kučírek, zpracovatel dokumentace SEA pro koncept ÚP VÚC Libereckého kraje – Liberecký kraj (72 bodů)
- za odborně nevěrohodný a metodologicky pochybný způsob vyhodnocení variant rychlostní silnice R35 v úseku Úlibice – Turnov, tzv. severní mezi oběma částmi CHKO Český ráj a tzv. jižní mimo CHKO, v rámci doplněné dokumentace o posouzení jejich vlivů na životní prostředí při schvalování konceptu územního plánu Libereckého kraje ve prospěch krajem prosazované severní varianty, takže Ministerstvo životního prostředí ve svém stanovisku jeho výsledek odmítlo a doporučilo mu dokumentaci dopracovat.
10) Ing. Miroslav Kalous, primátor města Plzně (ODS) – Plzeňský kraj (63 bodů)
- za prosazování čtyřpruhového silničního průtahu v blízkosti historického centra Plzně, při kterém má dojít k demolicím více než třiceti převážně obytných domů, ke zničení velké části významného krajinného prvku Lochotínský park a k zavlečení automobilové dopravy do centra města, přestože je možné vést tuto komunikaci alternativní trasou,
- za ignorování podnětů k restrikci automobilové dopravy v centru Plzně a neochotu přednostně rozvíjet pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu.
11) Ing. Luboš Grepl, jednatel společnosti MONSANTO ČR, s. s r. o. Brno – Jihomoravský kraj (49 bodů)
- za ignorování ekologických rizik při pěstování Bt-kukuřice a za zodpovědnost při zvýšení osevní plochy pro tuto plodinu v ČR, i když je tato plodina je díky svým rizikům v řadě okolních státech zakázána.
Anketa o Ropáka 2005: stav k 21. 4. 2006 – 37 návrhů s 31 kandidáty
PRAHA (1)
1) MUDr. Pavel Bém, primátor hl. města Prahy (ODS)
- za prosazování zhoubné koncepce výstavby městské dálnice, tzv. Městského okruhu ve variantě Blanka, pronikající, byť v tunelu, až do předpolí Pražského hradu a zavádějící další tisíce aut k památkové rezervaci, do obytných čtvrtí Prahy 6 a 8 a kolem nemocnice Bulovka,
- za podporu městského okruhu ve variantě „Blanka“ v Bruselu bez ohledu na její negativní dopady,
- za ignorování návrhů občanských sdružení k zásadnímu přehodnocení zastaralé koncepce přizpůsobování historické části Prahy automobilové dopravě a ke změnám územního plánu města.
JIHOČESKÝ KRAJ (2)
2) RNDr. Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje (ODS)
- za zodpovědnost při prosazování střediska zimních sportů Chlum s mnoha sjezdovkami, běžeckými tratěmi, lanovkami, parkovišti, hotely a dalšími stavbami v části vojenského výcvikového prostoru Boletice a na vyhlášeném ptačím území soustavy NATURA 2000 za téměř dvě miliardy korun, přestože jde o přírodně cennou lokalitu s výskytem téměř padesáti chráněných druhů rostlin,
- za prosazování dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic, přestože její průchod přes dolní Posázaví kritizují některé místní obce a občanská sdružení z hlediska trvalého narušení rekreační a přírodně-estetické funkce této krajiny.
3) Michael Fehn, předseda představenstva společnosti E.ON Česká republika, a. s. České Budějovice
- za prosazování výstavby velké spalovny odpadů v Mydlovarech u Český Budějovic přes odpor místních obyvatel a navzdory tomu, že v regionu nevzniká dostatečné množství odpadů pro uvažovanou kapacitu,
- za plány na dovoz odpadu z jiných částí ČR nebo z ciziny ke spalování, což zvyšuje rizika negativních dopadů na životní prostředí v okolí.
JIHOMORAVSKÝ KRAJ (4)
4) RNDr. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí a poslanec PS P ČR (KDU-ČSL)
- za ignorování ekologických rizik při povolení komerčního pěstování Bt-kukuřice pro společnost MONSANTO ČR, s. r. o., i když je tato plodina díky svým rizikům v řadě okolních státech zakázána.
5) Ing. Luboš Grepl, jednatel společnosti MONSANTO ČR, s. s r. o. Brno
- za ignorování ekologických rizik při pěstování Bt-kukuřice a za zodpovědnost při zvýšení osevní plochy pro tuto plodinu v ČR, i když je tato plodina je díky svým rizikům v řadě okolních státech zakázána.
6) Ing. Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje (KDU-ČSL)
- za zodpovědnost při rušení železničních spojů na nedávno elektrifikované hlavní trati Křenovice - Vyškov z důvodu podpory levnější a kapacitně lépe využívanější autobusové dopravy v rámci budování Integrovaného dopravního systému kraje, takže se zhoršila dopravní dostupnost obyvatel obcí do Vyškova a také životního prostředí v obcích na trase díky vyššímu hluku a prašnosti.
7) Ing. Ivan Kopečný, starosta úřadu MČ Královo Pole (ODS)
- za snahu o likvidaci parku na Slovanském náměstí v Brně bez diskuse s občany.
KARLOVARSKÝ KRAJ (1)
8) Ing. Jaroslav Novák, předseda představenstva společnosti HYDROPOWER, a. s. Plzeň
- za prosazování výstavby přečerpávací elektrárny Stříbrná v rekreačně cenném Rájeckém údolí na Sokolovsku a na území přírodního parku Přebuz jako veřejně prospěšná stavba se dvěma obrovskými nádržemi na ploše několik stovek hektarů stávajícího lesa za patnáct miliard korun v rámci schvalování územního plánu Karlovarského kraje, přičemž horní nádrž se nachází v evropském území NATURA 2000 Krušnohorské plató; proti stavbě protestují místní občané, starostové několika obcí v okolí a také Svazek měst a obcí Kraslicka.
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ (0)
LIBERECKÝ KRAJ (4)
9) Ing. Pavel Bernát, ředitel spalovny odpadů TERMIZO, a. s. Liberec
- za snahu o dovoz zahraničních odpadů do spalovny v Liberci,
- za zodpovědnost při možném ohrožení životního prostředí, včetně území CHKO Jizerské hory, toxickými látkami (zejm. dioxiny) prostřednictvím svého odpadu jako směsi popílku a strusky, kterou spalovna prodává pod názvem SPRUK (směs popelovin pro rekultivaci a úpravu krajiny) pro stavební účely.
10) Mgr. Petr Karásek, místostarosta Jablonce nad Nisou (ODS)
- za prosazování silničního průtahu městem jako tzv. severní tangenty s okružní křižovatkou vysunutou až k břehům jablonecké přehrady, čímž by mohlo dojít k narušení oblíbeného rekreačního zázemí občanů,
- za podporu vymístění přestupního terminálu MHD z centra města na okraj do objektu autobusových garáží v Pražské ulici v rámci změny územního plánu města, čímž může dojít k likvidaci přímého tramvajového spojení z centra města do centra Liberce a do celého regionu, resp. k ohrožení projektu Regiotram, který zvýší atraktivitu ekologické veřejné dopravy jako alternativa k automobilové dopravě.
11) Ing. Václav Klaus, CSc., prezident ČR
- za podporu výstavby lyžařského areálu se sjezdovkou a lanovkou na vrch Smrk, který je nejvyšší horou Jizerských hor, čímž by muselo být vykáceno kolem čtyřiceti hektarů lesa, který vyrostl místo průmyslovými exhalacemi zničených původních stromů.
12) Mgr. Pavel Kučírek, zpracovatel dokumentace SEA pro koncept ÚP VÚC Libereckého kraje
- za odborně nevěrohodný a metodologicky pochybný způsob vyhodnocení variant rychlostní silnice R35 v úseku Úlibice – Turnov, tzv. severní mezi oběma částmi CHKO Český ráj a tzv. jižní mimo CHKO, v rámci doplněné dokumentace o posouzení jejich vlivů na životní prostředí při schvalování konceptu územního plánu Libereckého kraje ve prospěch krajem prosazované severní varianty, takže Ministerstvo životního prostředí ve svém stanovisku jeho výsledek odmítlo a doporučilo mu dokumentaci dopracovat.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ (2)
13) Ing. Evžen Tošenovský, hejtman Moravskoslezského kraje (ODS)
- za zodpovědnost v přispění eskalace napětí v obci Nošovice u Frýdku-Místku a za rozdělení místních obyvatel vyděračskou nabídkou na poskytnutí finančního daru ve výši sto tisíc korun každé rodině v obci a v sousedních Nižních Lhotách, pokud se podaří ve stanoveném termínu odkoupit celé území pro výstavbu průmyslové zóny na 260 hektarech pro společnost Hyundai Motor Company, která zde chce vyrábět tři sta tisíc osobních automobilů za rok, přestože se jedná o velmi kvalitní zemědělskou půdu blízko CHKO Beskydy.
14) Ing. Milan Urban, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)
- za podporu urychleně vybudovat obrovskou průmyslovou zónu Nošovice u Frýdku-Místku na ploše 260 hektarů s úvahou možného vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu těm, kteří ji nebudou chtít prodat, neboť zónu je nutné urychleně připravit pro společnost Hyundai Motor Company, která zde plánuje od roku 2009 vyrábět tři sta tisíc osobních automobilů za rok, přestože se jedná o velmi kvalitní zemědělskou půdu v rovinatém území v blízkosti CHKO Beskydy, dojde k zásahu do krajinného rázu výstavbou velkých výrobních hal a dva a půl kilometrů dlouhého a patnáct metrů vysokého valu proti hluku a světelnému smogu, k zásahu do biotopů téměř třiceti zvláště chráněných druhů živočichů a k vykácení téměř pěti set kusů stromů a přestože ke stavbě mělo výhrady kolem 350 signatářů petice.
OLOMOUCKÝ KRAJ (0)
PARDUBICKÝ KRAJ (5)
15) RNDr. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí a poslanec PS P ČR (KDU-ČSL)
- za podíl při přípravě výstavby plavebního stupně Přelouč v ekologicky cenné lokalitě Slavíkovy ostrovy s více než padesáti vzácnými druhy živočichů a s dosud ještě přežívající největší populací evropsky vymírajícího, a proto chráněného, druhu motýla modráska očkovaného, přičemž stavba kromě tohoto motýla také zlikviduje biotopy vzácných druhů brouků vázaných na dutiny starých stromů, neboť vyřadil dotčené území z návrhu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zařadit ji do evropské soustavy NATURA 2000, takže díky tomu Městský úřad v Přelouči vydal na podzim 2005 územní rozhodnutí; přitom samo ministerstvo netrvalo na splnění řady podmínek v povolené výjimce vydané pro tuto stavbu ze zákona o ochraně přírody a krajiny.
16) Jan Čulík, předseda představenstva společnosti EVO Opatovice, a. s. Opatovice nad Labem
- za prosazování výstavby spalovny odpadů v Opatovicích přes odpor místních obyvatel, přestože v regionu nevzniká dostatečné množství odpadů pro uvažovanou kapacitu,
- za plány na dovážení odpadu z jiných částí ČR nebo ze zahraničí, které by vážně ohrožovaly životní prostředí v okolí.
17) Ing. Michal Rabas, hejtman Pardubického kraje (ODS)
- za zodpovědnost při založení společnosti EVO Opatovice, a. s., která má vybudovat a provozovat obří spalovnu komunálních a průmyslových odpadů, přestože její kapacita je naddimenzovaná.
18) Ing. Petr Šilar, radní Pardubického kraje (Koalice pro Pardubický kraj) a předseda dozorčí rady EVO Opatovice, a. s.
- za propagaci výstavby ekonomicky, ekologicky i dopravně rizikové velkokapacitní spalovny komunálních a průmyslových odpadů v Opatovicích nad Labem pro asi sto tisíc tun odpadů ročně (později i dvakrát více) za asi dvě a půl miliardy korun místo prosazení sběru, třídění a recyklaci odpadů a navzdory nesouhlasu řady obcí v okolí, včetně Hradce Králové, a čtyř tisíc signatářů protestní petice.
19) Ing. Ivo Toman, náměstek hejtmana Pardubického kraje (ODS)
- za podporu výstavby severní varianty rychlostní silnice R35 kolem České Třebové při schvalování územního plánu kraje, která na rozdíl od jižní varianty podél stávající I/35 prochází ekologicky hodnotnou krajinou, v těsné blízkosti řady obcí, hlukem zasáhne nejvíce občanů, má menší rozsah dopravní obslužnosti a proti ní se vyslovilo i Ministerstvo dopravy, Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo pro místní rozvoj.
PLZEŇSKÝ KRAJ (2)
20) Mgr. Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, a. s. Plzeň
- za prosazování plánů na výstavbu spalovny odpadů v Plzni, ačkoli v regionu nevzniká dostatečné množství odpadů pro plánovanou kapacitu a dovážení odpadu z jiných částí ČR nebo ze zahraničí by vážně ohrožovalo životní prostředí ve městě.
21) Ing. Miroslav Kalous, primátor města Plzně (ODS)
- za prosazování čtyřpruhového silničního průtahu v blízkosti historického centra Plzně, při kterém má dojít k demolicím více než třiceti převážně obytných domů, ke zničení velké části významného krajinného prvku Lochotínský park a k zavlečení automobilové dopravy do centra města, přestože je možné vést tuto komunikaci alternativní trasou,
- za ignorování podnětů k restrikci automobilové dopravy v centru Plzně a neochotu přednostně rozvíjet pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu.
STŘEDOČESKÝ KRAJ (1)
22) Ing. Petr Bendl, hejtman Středočeského kraje a stínový ministr dopravy (ODS)
- za podporu výstavby dálnice D3 přes rekreační oblast dolního Posázaví v rámci schvalování územního plánu Benešovska, přestože devět místních obcí a města a řada občanských sdružení doporučují jako alternativu šetrnější výstavbu silnice R3 a modernizaci stávající silnice č. I/3 Mirošovice – Benešov.
- za snahu přestat finančně podporovat několik železničních regionálních tratí v kraji.
ÚSTECKÝ KRAJ (6)
23) RNDr. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí a poslanec PS P ČR (KDU-ČSL)
- za zodpovědnost při nekompetentním rozhodování o bezpečnostní zprávě SPOLCHEMIE, a. s.
24) Vlastimil Aubrecht, zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy a poslanec PS P ČR (ČSSD)
- za zpochybňování přetrvávajícího významu vládou v roce 1991 vyhlášených územně ekologických limitů na ochranu zbytků podkrušnohorské přírody a krajiny a také obcí Horní Jiřetín a Černice před další povrchovou těžbou uhlí, která by mohla prolomením těchto limitů pokračovat až do roku 2061, čímž by se vytěžilo dalších 255 miliónů tun uhlí a obě obce by se zlikvidovaly, přestože s jejich zachováním souhlasí téměř deset tisíc signatářů petice, kolem sto dvaceti obcí v kraji, třicet sedm občanských sdružení a také občané v obou obcích podle výsledků platných referend.
25) Jaroslav Foldyna, zastupitel Ústeckého kraje (ČSSD)
- za podporu výstavby vodního jezu v Děčíně na dolním Labi v CHKO České středohoří za tři miliardy korun, který může negativně ovlivnit poslední český úsek řeky s přirozeným tokem a s výskytem desítek zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů a který může předjímat výstavbu druhého jezu, přestože proti stavbě jezů je sedmnácti tisíc signatářů protestní petice a řada ekologických posudků.
26) Ing. Jiří Paroubek, předseda české vlády (ČSSD)
- za nebránění se úzce lobbyistickým a soukromým snahám pokračovat v povrchové těžbě uhlí prolomením územních ekologických limitů u Mostu, které vláda vyhlásila v roce 1991 na ochranu krajiny a současně i obcí Horní Jiřetín a Černice, s argumenty o rostoucí ceně nerostných surovin na světových trzích.
27) Ing. Martin Procházka, generální ředitel a předseda představenstva SPOLCHEMIE, a. s. Ústí nad Labem
- za selhání pří přípravě sanace zamoření podniku rtutí,
- za ignorování rizika úniku dioxinových látek při sanaci zamořeného areálu společnosti,
- za bagatelizaci požadavků na omezení rozšiřování chemických výrob v centrum města, na sanaci starých ekologických zátěží a bezpečnostních rizik chemických provozů v hustě obydleném území města.
28) Ing. Jiří Šulc, hejtman ústeckého kraje (ODS)
- za nedůvěryhodný způsob vyjednávání o řešení dostavby dálnice D8 v Českém středohoří, které pro ochranu přírody a krajiny tohoto chráněného území při hlasování zastupitelů kraje v březnu nic nepřineslo.
KRAJ VYSOČINA (1)
29) Ing. Milan Urban, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)
- za podporu další těžby uranu v Dolní Rožínce na Žďársku až do roku 2008 s odůvodněním, že jeho cena začala na světových trzích narůstat a že je výhodné na několik let zaměstnat 650 osob, i když se tímto rozhodnutím vlády odloží sanace toxickými a radioaktivními odpady po těžbě a úpravně rud zdevastované krajiny, přičemž ceny českého uranu neobsahují náklady na tyto sanace a na rekultivace.
ZLÍNSKÝ KRAJ (0)
ČESKÁ REPUBLIKA (8)
30) RNDr. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí a poslanec PS P ČR (KDU-ČSL)
- za nevyhodnocení vlivů návrhu nové chemické politiky EU (tzv. REACH) na životní prostředí,
- za laxní přístup MŽP k ilegálním dovozům odpadů do ČR a k žádostem o legální dovoz odpadů do ČR ke spalování,
- za netransparentní rozhodování MŽP při výběru firem pověřených zpracováním elektronického odpadu,
- za selhávání MŽP při posuzování vlivů na životní prostředí při sanace starých ekologických zátěží,
- za zrušení tzv. limitů druhé etapy pro kvalitu ovzduší,
- za prosazovaní příliš měkkého (a ještě nezávazného) limitu pro znečištění ovzduší jemným polétavým prachem při vyjednávání textu směrnice EU pro kvalitu ovzduší.
31) Vlastimil Aubrecht, zmocněnec vlády ČR pro severozápadní Čechy a poslanec PS P ČR (ČSSD)
- za hlavní podporu při předložení poslaneckého návrhu na změnu zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny spolu s jedenácti poslanci z ČSSD, ODS a KSČM (sněmovní tisk č. 1034), kterým by se téměř zamezila možnost účasti veřejnosti prostřednictvím občanských sdružení při rozhodování správních orgánů, např. nemožnost se účastnit stavebních řízení, nebýt rovnocenným účastníkem správních řízení atd., což je v rozporu s programovým prohlášením vlády, která návrh také zamítla, a s mezinárodními závazky jako je Aarhuská úmluva (po 1. čtení byl schvalovací proces novely přerušen na neurčito).
32) RNDr. Martin Bursík, předseda Strany zelených
- za prosazování obnovitelných zdrojů výroby elektrické energie před jadernou energetikou.
- za prosazování rozpočtově neutrální ekologické daňové reformy…
33) Petr Pávek, starosta Jindřichovic pod Smrkem (Strana zelených)
- za prosazování výstavby větrných elektráren v ČR, které mohou mít dle konkrétních podmínek řadu negativních vlivů na okolí jako jakákoliv jiná větší stavba (dálnice, spalovna apod.), např. na krajinný ráz, na populaci ptáků, na významné krajinné prvky, na biotopy zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, na hladinu hluku v okolí atd.
34) Dr. Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.
- za prosazování zvýšení množství emisních povolenek za skleníkové plyny pro svou společnost, a tedy vypouštět více těchto plynů.
- za neudržitelnou rozvojovou strategii společnosti orientovanou na neobnovitelné zdroje energie jako je uhelná a jaderná energetika.
35) Ing. Pavel Švarc, CSc., prezident Svazu chemického průmyslu a generální ředitel a předseda představenstva firmy Unipetrol, a. s.
- za podporu vydání vysokého množství obchodovatelných emisních povolenek pro chemický průmysl,
- za odmítání návrhu na výraznou reformu chemické politiky Evropské unie (tzv. REACH),
- za odmítání používání náhrady nejnebezpečnějších chemických látek bezpečnějšími alternativami.
36) Ing. Milan Urban, ministr průmyslu a obchodu (ČSSD)
- za odmítání rozpočtově neutrální ekologické daňové reformy, přestože vypracování její koncepce je součástí programového prohlášení koaliční vlády, přitom jejím cílem je jednak snížit odvody za sociálního a zdravotního pojištění a zlevnit tak práci a jednak ve stejném objemu peněz vybrat z nové spotřební daně u různých zdrojů energie podle jejich dopadů na životní prostředí.
37) Ing. Jan Zahradil, poslanec Evropského parlamentu (ODS)
- za pokusy o zamítnutí nebo výrazné změny návrhu na reformu chemické politiky EU (tzv. REACH),
- za nadsazovaní nákladů navrhovaného systému REACH a naopak za ignorování společenských přínosů náhrady nejnebezpečnějších chemických látek bezpečnějšími alternativami,
- za bagatelizování negativních vlivů chemických látek na zdraví lidí a životní prostředí.