Ropák 2000
Vítězem ankety “Ropák roku 2000” se stal
1) Ing. Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí ČR – Ústecký kraj, Českobudějovický kraj, ČR (250 bodů)
- za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. pro průchod dálnice D8 v povrchové variantě na strmém úbočí labského údolí v CHKO České středohoří přes jádrovou zónu mezinárodní sítě EECONET, když odmítl aspoň uznat, že z důvodu ochrany přírody a krajiny se musí vést dálnice v dlouhém tunelu, čímž by nedošlo ke zničení evropsky unikátní kopcovité krajiny vysokými mosty a automobilovým provozem,
- za povolení kácení v I. zónách Národního parku Šumava,
- za naprostou nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody a krajiny v České republice, která raději preferuje úzké stranické zájmy namísto veřejných zájmů ochrany přírody.
Na dalších příčkách se umístili:
2) Ing. Miroslav Grégr, ministr průmyslu a obchodu ČR – Českobudějovický kraj, Ostravský kraj, ČR (195 bodů)
- za tolerování nezodpovědného uvedení jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu,
- za podporu výstavby jaderné elektrárny Blahutovice na severní Moravě,
- za podporu vývozu elektrické energie do zahraničí.
3) Ing. Petr Lachnit, ministr pro místní rozvoj ČR – Ostravský kraj (153 bodů)
- za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava v blízkosti rezervace Kotvice, čímž dojde k negativnímu ovlivnění okolí zejména nadměrnou dopravou (emise, hluk, noční světelný smog) a krajinného rázu,
- za výrazný podíl při prosazování územního plánu VÚC Beskydy s územní ochranou pro jadernou elektrárnu Blahutovice, trasu kanálu Dunaj - Odra - Labe (včetně trasy přes CHKO Poodří), Distribuční centrum Ostrava, těžební závod Frenštát-sever s těžbou černého uhlí v CHKO Beskydy, nové vodní nádrže Spálov, Horní Lomná, Krásná a Čeladná a pro řadu nových golfových hřišť a lanovek v CHKO Beskydy.
4) Ing. Ivan Žlábek, ředitel CHKO a Národního parku Šumava – Českobudějovický kraj (131 bodů)
- za prosazení a realizaci kácení stromů v I. zónách parku, včetně hřebene Trojmezné,
- za holosečnou těžbu dřeva v II. zónách, vedoucích k odlesnění výše položených částí parku,
- za matení veřejnosti a kontrolních orgánů (České inspekce životního prostředí) při prokázané krádeži pokácených stromů vrtulníkem z I. zóny parku Ztracená slať.
4) Ing. Jiří Drda, poslanec Poslanecké sněmovny P ČR – ČR (131 bodů)
- za výrazný podíl při zásadní změně nového zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, který po úpravách skupiny poslanců, jež sám vedl, ztratil většinu environmentálně progresivních prvků.
5) RNDr. Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR – Ústecký kraj, Českobudějovický kraj, Brněnský kraj (120 bodů)
- za liknavý postoj vůči lobbystickým a stranickým zájmům (např. tlaku jiných ministrů) v ochraně přírody během procesu o povolování výjimky ze zákona na průchod dálnice D8 přes CHKO České středohoří,
- za podporu kácení stromů v I. zónách Národní parku Šumava,
- za tolerování porušování rozhodnutí nechávat dřevo z citlivých oblastí II. zóny parku na místě, když vedení parku nechalo neoprávněné odvézt toto dřevo vrtulníkem,
- za neúčast v diskusích a jednáních při dokončování výstavby jaderné elektrárny Temelín a jejího uvádění do zkušebního provozu a při projednávání způsobu hodnocení jejího vlivu na životní prostředí,
- za vyhýbání se účasti v mediálních debatách na toto téma a za pasivitu při neprosazení rozšíření CHKO Pálava o území Lanžhotska a Lednicko-valticka, které svým podpisem podpořilo přes patnáct set občanů.
6) Václav Brousek, poslanec Poslanecké sněmovny P ČR – Plzeňský kraj (92 bodů)
- za předložení návrhu zákona o dálničním obchvatu Plzně jako jeden ze čtyř předkladatelů (Milada Emmerová, Jaroslav Lobkowicz a Jiří Maštálka), kterým se má urychleně řešit výstavba obchvatu Plzně ve vládní variantě, přestože jeho schválení představuje nebezpečný precedens bez ohledu na již existující právní nástroje.
7) Ing. Petr Masopust, konzultant firmy Bad Giesshübler Touristik a.s. – Karlovarský kraj (87 bodů)
- za prosazování výstavby zábavního parku na západním okraji Doupovských hor na ploše 1.800 hektarů u obce Kyselka s kasiny, hotely, bazény, parkovišti apod., aniž byla doložena finanční reálnost záměru, její ekologická nezávadnost vůči chráněným rostlinám a živočichům a krajině zařazené do Evropské ekologické sítě EECONET.
8) JUDr. Milan Duda, vedoucí právního odboru Magistrátu města Plzně a místopředseda občanského sdružení “Dálnice” – Plzeňský kraj (79 bodů)
- za zpracování návrhu zákona o dálničním obchvatu Plzně, který předpokládá zkrácení správních lhůt pro účastníky řízení (tj. zvýšení pravděpodobnosti chyb úředníků a tedy prodloužení procesu rozhodování), směřuje k nerovnosti vlastníků nemovitostí na trase obchvatu před vlastníky v jiných částech státu (ruší ústavní princip rovnosti občanů) a narušuje vyváženost výkonné a zákonodárné moci, neboť zákonodárci se snaží zasahovat do práv moci výkonné (jde zřetelně o prvky parlamentokracie).
9) Steve Hammett, generální ředitel firmy TESCO Stores – ČR (77 bodů)
- za vedení politiky dvojího standardu pro české spotřebitele tím, že firma na rozdíl od své mateřské zemi Velké Británie prodávala v ČR (do listopadu 2000) dětské hračky z PVC a geneticky modifikované potraviny, přičemž již řada poboček nadnárodních firem u nás garantuje, že jejich potraviny nejsou geneticky upraveny.
10) Josef Šíma, vedoucí referátu životního prostředí OkÚ v Českých Budějovicích – Českobudějovický kraj (76 bodů)
- za znemožnění účasti občanských sdružení ve správních řízeních v rozporu s českými zákony tím, že ve svých stanoviscích tvrdí, že stavbou nebudou dotčena ochrana přírody a krajiny, čímž jde v řadě případů o nepravdu nebo o překročení jeho pravomocí v tom, že prý není nutné informovat sdružení o zahájení řízení - tento jeho výklad měl zhoubný vliv např. při výstavbě golfového hřiště u Hluboké nad Vltavou, výstavbě skladové haly na balenou vodu HBSW v Byňově, výstavbě megamarketu v Boršově atd.
11) Jaroslav Foldyna, předseda OOV ČSSD Děčín – Ústecký kraj (53 bodů)
- za prosazování výstavby megamarketu Prima v centru Děčína v Podmoklech s rizikem dalšího vzrůstu dopravy a přes nesouhlas několika občanských sdružení, místních podnikatelů a veřejnosti,
- za prosazování výstavby vodních stupňů Malé Březno a Prostřední Žleb v CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce, kterým dojde ke zničení cenných lužních ekosystémů a k nevratnému ovlivnění příbřežních rostlin a živočichů, včetně např. chráněného bobra evropský.
Anketa o “Ropáka roku 2000”: kandidáti
PRAHA (1)
1) Ing. Kateřina Vaculová, ředitelka odboru životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy
- za podíl při realizaci právně sporné komunikace v přírodní rezervaci Prokopské údolí, při jejíž výstavbě musela Česká inspekce životního prostředí udělit pokutu 0,5 mil. korun (ta dosud nenabyla právní moci).
STŘEDOČESKÝ KRAJ (9)
2) Ing. Zdeňka Šímová, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Nymburku
- za zcela liknavý přístup při likvidaci ilegální skládky jedovatých odpadů v Milovicích, neboť vůbec nejevila zájem o to, kdo a jak bude skládku likvidovat, kudy se odpady povezou a zda příslušná firma má k tomu potřebné oprávnění.
3) Oto Fibich, jednatel společnosti EKOBO
- za skandální způsob manipulace s velmi nebezpečnými odpady obsahujícími polychlorované bifenyly (PCB) a dioxiny na ilegální skládce jedovatých odpadů v Milovicích, když jeho zaměstnanci v rozporu se zákony na ochranu zdraví a životního prostředí s těmito odpady pracovali a odváželi je na utajované místo.
4) Ing. Jan Šroubek, zástupce firmy Lhoits v ČR
- za usilování získat povolení k výrazně vyšší těžbě vápenců ve Velkolomu Čertovy schody v CHKO Český kras,
- za prosazování těžby vápenců ve II. zónách CHKO Český kras,
- za odpor proti vyhlášení přírodní rezervace Voskop v dobývacím prostoru.
5) Antonín Plátěnka, starosta obce Tmaň
- za nezabránění neoprávněného zasahování do autorizovaného konceptu územního plánu obce zakreslením průmyslové zóny v osadě Slavíky do míst, kde nebyla nikým schválena,
- za nařízení neodborného zásahu, kterým došlo k poškození dvou topolů u rybníka v obci, což nyní řeší Česká inspekce životního prostředí.
6) Ing. Eva Tylová, náměstkyně ministra životního prostředí
- za vydání podmíněné platnosti souhlasného stanoviska MŽP v rámci posuzování vlivů na životní prostředí na pokračování těžby vápenců ve Velkolomu Čertovy schody - západ v CHKO Český kras.
7) RNDr. Milan Macháček, pracovník firmy EKOEX Jihlava
- za málo kvalifikované zpracování posudku na dokumentaci o hodnocení vlivů na životní prostředí záměru pokračovat v těžbě vápenců ve Velkolomu Čertovy schody - západ v CHKO Český kras.
8) RNDr. Jindřich Petrlík, předseda Dětí Země
- za odpor proti dotěžení Velkolomu Čertovy schody - západ v CHKO Český kras a jeho navrácení přírodě a za vymýšlení důvodů proti těžbě například o tajné likvidaci odpadů.
9) Michal Štingl, člen Dětí Země v Berouně
- za odpor proti dotěžení Velkolomu Čertovy schody - západ v CHKO Český kras a jeho navrácení přírodě a za zpochybnění komplexního přístupu při posuzování vlivu těžby vápenců na životní prostředí.
10) Věra Sklenářová, starostka obce Koněprusy
- za odpor proti dotěžení Velkolomu Čertovy schody - západ v CHKO Český kras a jeho navrácení přírodě.
ÚSTECKÝ KRAJ (5)
11) Ing. Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí ČR
- za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. pro průchod dálnice D8 v povrchové variantě na strmém úbočí labského údolí v CHKO České středohoří přes jádrovou zónu mezinárodní sítě EECONET, když odmítl aspoň uznat, že z důvodu ochrany přírody a krajiny se musí vést dálnice v dlouhém tunelu, čímž by nedošlo ke zničení evropsky unikátní siluety kopcovité krajiny vysokými mosty a automobilovým provozem.
12) RNDr. Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR
- za liknavý postoj vůči lobbystickým a stranickým zájmům (např. tlaku jiných ministrů) v ochraně přírody během procesu o povolování výjimky ze zákona na průchod dálnice D8 přes CHKO České středohoří.
13) Ing. František Rubeš, vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy
- za politicko-stranické vytýčení výstavby dálnice D8 přes CHKO České středohoří na Ústí nad Labem jako hlavního tahouna ekonomického rozvoje kraje, čímž má dojít k vyšší ochraně přírody v CHKO, než umožňuje stávající stav s průjezdem po dvoupruhové silnici I. třídy na Cínovec.
14) PaeDr. Vladimír Medek, starosta města Děčína
- za usilovné prosazování výstavby megamarketu Prima v centru Děčína v Podmoklech s rizikem dalšího vzrůstu dopravy i přes nesouhlas několika občanských sdružení, místních podnikatelů a veřejnosti, včetně zkreslování a zatajování informací o stavbě a za podepsání smlouvy o smlouvě budoucí pro odprodej pozemků bez vědomí zastupitelstva,
- za vedení útočné osobní mediální kampaně vůči kritikům výstavby megamarketu v týdeníku Naše město.
15) Jaroslav Foldyna, předseda OOV ČSSD Děčín
- za prosazování a obhajobu výstavby megamarketu Prima v centru Děčína v Podmoklech s rizikem dalšího vzrůstu dopravy a přes nesouhlas několika občanských sdružení, místních podnikatelů a veřejnosti,
- za prosazování výstavby vodních stupňů Malé Březno a Prostřední Žleb v CHKO České středohoří a CHKO Labské pískovce, kterým dojde ke zničení cenných lužních ekosystémů a k nevratnému ovlivnění příbřežních rostlin a živočichů, včetně chráněných jako je např. bobr evropský.
KARLOVARSKÝ KRAJ (1)
16) Ing. Petr Masopust, konzultant firmy Bad Giesshübler Touristik a.s.
- za prosazování výstavby zábavního parku na západním okraji Doupovských hor na ploše 1.800 hektarů u obce Kyselka s kasiny, hotely, bazény, parkovišti, restauracemi apod., aniž byla doložena finanční reálnost tohoto záměru, její ekologická nezávadnost vůči přírodě s chráněnými rostlinami a živočichy a krajině zařazené do mezinárodní ekologické sítě EECONET.
LIBERECKÝ KRAJ (1)
17) Ing. Jaroslav Hrádek, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Liberci
- za souhlas s odvážením jedovatého popílku z liberecké spalovny na skládku komunálního odpadu v Kostalově, přestože rozbory bylo prokázáno, že popílek překračuje limity stanovené vyhláškou.
PLZEŇSKÝ KRAJ (5)
18) JUDr. Milan Duda, vedoucí právního odboru Magistrátu města Plzně a místopředseda občanského sdružení “Dálnice”
- za zpracování návrhu zákona o dálničním obchvatu Plzně, který předpokládá zkrácení správních lhůt pro účastníky řízení (a tím i zvýšení pravděpodobnosti chyb úředníků a tedy prodloužení procesu rozhodování), směřuje k nerovnosti vlastníků nemovitostí na trase obchvatu před vlastníky v jiných částech státu (ruší ústavní princip rovnosti občanů před zákonem) a narušuje vyváženost výkonné a zákonodárné moci, neboť zákonodárci se snaží zasahovat do práv moci výkonné (jde zřetelně o prvky parlamentokracie).
19) Václav Brousek, poslanec Poslanecké sněmovny P ČR
- za předložení návrhu zákona o dálničním obchvatu Plzně jako jeden ze čtyř předkladatelů (Milada Emmerová, Jaroslav Lobkowicz a Jiří Maštálka), kterým se má urychleně řešit výstavba obchvatu Plzně ve vládní variantě, přestože jeho schválení představuje nebezpečný precedens, kdy se jedna problémová stavba prosazuje speciálním zákonem bez ohledu na již existující právní nástroje, včetně zohlednění jejího vlivu na životní prostředí.
20) Martin Pytlík, předseda občanského sdružení “Dálnice”
- za přípravu a zorganizování blokády tranzitní komunikace v Plzni s cílem upozornit na absenci dálničního obchvatu města, čímž však vyvolal protiekologické nálady mezi občany.
21) Ing. Martin Jahn, generální ředitel CzechInvestu
- za nabídnutí plochy v rozvojové zóně Borské pole u Plzně mexické firmě NEMAK pro výstavbu podniku na tavení desítek tisíc tun hliníkových odpadů v rozporu s územním plánem města a regulačními pravidly této zóny.
22) Jan Rovenský, člen Dětí Země v Plzni
- za neustálý bojkot výstavby obchvatu Plzně v delší variantě přes zalesněný vrch Valík, čímž ohrožuje zdraví Plzeňanů.
ČESKOBUDĚJOVICKÝ KRAJ (11)
23) Ing. Ivan Žlábek, ředitel CHKO a Národního parku Šumava
- za prosazení a realizaci kácení stromů v I. zónách parku, včetně hřebene Trojmezné,
- za holosečnou těžbu dřeva v II. zónách, vedoucích k odlesnění výše položených částí parku,
- za matení veřejnosti a kontrolních orgánů (České inspekce životního prostředí) při prokázané krádeži pokácených stromů nezjištěným vrtulníkem z I. zóny parku Ztracená slať.
24) Ing. Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí ČR
- za povolení kácení v I. zónách Národního parku Šumava,
25) RNDr. Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR
- za podporu kácení stromů v I. zónách Národní parku Šumava,
- za tolerování porušování platných rozhodnutí nechávat dřevo z citlivých oblastí II. zóny parku na místě, když vedení parku nechalo s využitím dotace Státního fondu životního prostředí neoprávněné odvézt toto dřevo vrtulníkem,
- za neúčast v diskusích a jednáních při dokončování výstavby jaderné elektrárny Temelín a jejího uvádění do zkušebního provozu a při projednávání způsobu hodnocení jejího vlivu na životní prostředí a za vyhýbání se účasti v mediálních debatách na toto téma.
26) Josef Šíma, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Českých Budějovicích
- za znemožnění účasti občanských sdružení ve správních řízeních (přestože to české zákony umožňují) tím, že ve svých stanoviscích tvrdí, že stavbou nebudou dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny, čímž jde v řadě případů o nepravdu nebo o překročení jeho pravomocí v tom, že prý není nutné informovat sdružení o zahájení řízení - tento jeho výklad měl zhoubný vliv např. při výstavbě golfového hřiště u Hluboké nad Vltavou, výstavbě skladové haly na balenou vodu HBSW v Byňově, výstavbě megamarketu v Boršově atd.
27) Ing. Karel Škácha, přednosta Okresního úřadu v Prachaticích
- za neschopnost zajistit likvidaci nepovolené skládky jedovatého odpadu ve Lhenicích na Prachaticku.
28) Ing. Josef Pudivítr, vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Prachaticích
- v rozporu se zákonem úmyslně nezahajovat správní řízení o zásahu do krajinného rázu, čímž jednoznačně napomohl stavu, kdy na mnoha kopcích v okrese stojí stožáry mobilní sítě telefonů bez ohledu na jejich negativní vliv na krajinu.
29) Ing. Miroslav Grégr, ministr průmyslu a obchodu ČR
- za tolerování nezodpovědného uvedení jaderné elektrárny Temelín do zkušebního provozu.
30) Ing. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
- za propagaci a podporu uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu bez ohledu na skutečnou funkci úřadu, čímž tak snižuje jeho věrohodnost.
31) Ing. Otakar Veselý, ředitel firmy Kámen a písek s.r.o.
- za prosazování navýšení těžby kamene v lomech Plešovce a Zrcadlová huť na území CHKO Blanský les bez ohledu na odpor Správy CHKO, přičemž firma je díky svým současným vysokým ziskům významným sponzorem různých veřejných aktivit na Českokrumlovsku, včetně Ekofilmu.
32) JUDr. Ladislav Faktor, provozovatel rozhlasové stanice Radio Faktor
- za snahu nechat vybudovat vysílač na vrchu Kleť v CHKO Blanský les bez ohledu na zásadní odpor Správy CHKO.
33) Jan Beránek, předseda Hnutí DUHA
- za účelové argumentace, kterými oddaloval spuštění jaderné elektrárny Temelín šetrné k přírodě a tím prodlužoval výrobu elektrické energie z uhelných elektráren, takže se podílel i na změně globálního klimatu vyššími emisemi oxidu uhličitého.
OSTRAVSKÝ KRAJ (3)
34) Ing. Petr Lachnit, ministr pro místní rozvoj ČR
- za prosazování výstavby Distribučního centra Ostrava v blízkosti rezervace Kotvice, čímž dojde k negativnímu ovlivnění okolí zejména nadměrnou dopravou (emise, hluk, noční světelný smog) a krajinného rázu,
- za výrazný podíl při prosazování územního plánu VÚC Beskydy s územní ochranou pro jadernou elektrárnu Blahutovice, trasu kanálu Dunaj - Odra - Labe (včetně trasy přes CHKO Poodří), Distribuční centrum Ostrava, těžební závod Frenštát-sever s těžbou černého uhlí v CHKO Beskydy, nové vodní nádrže Spálov, Horní Lomná, Krásná a Čeladná a řadu nových golfových hřišť a lanovek v CHKO Beskydy.
35) Ing. Miroslav Grégr, ministr průmyslu a obchodu ČR
- za podporu výstavby jaderné elektrárny Blahutovice na severní Moravě.
36) Lubomír Kuznik, starosta města Karviná
- za prosazování výstavby restaurace s celodenním provozem a s parkovištěm pro dvacet aut pod heslem “dobrých hospod není nikdy dost” na místě travnaté klidové plochy se stromy a zahrádkami mezi obytnými domy u Komenského ulici na nejrušnější křižovatce ve městě bez ohledu na nesouhlas velké většiny okolo bydlících občanů, kterým bylo při odkoupení bytů do osobního vlastnictví sděleno, že pod travnatými plochami jsou inženýrské sítě, takže se zde s nějakou výstavbou nepočítá.
BRNĚNSKÝ KRAJ (3)
37) RNDr. Libor Ambrozek, poslanec Poslanecké sněmovny P ČR a předseda ČSOP
- za politickou a osobní intervenci pro výstavbu silničního obchvatu města Strážnice na Hodonínsku a udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb. od MŽP, přestože se zde nachází poslední hnízdiště kriticky ohroženého ptáka kolihy velké, jde o poslední zbytky zachovalých nivních luk a obchvat dopravní problémy města zcela nevyřeší, neboť se v blízké budoucnosti bude stavět odlehčující dálková rychlostní silnice R55 Břeclav - Uherské Hradiště - Olomouc.
38) Ing. Jan Vybíral, ředitel Lesního závodu Židlochovice Lesů ČR, s.p.
- za matení snah ČR nominovat další území do rozšířené biosférické rezervace Pálava a Podluží UNESCO předkládáním vlastních nereálných návrhů biosférické rezervace,
- za aktivity směřující k znevažování činnosti CHKO Pálava a za odpor proti jejímu rozšíření o lednicko-valtický areál a lužní lesy na Soutoku,
- za masivní podporu chovu lesní zvěře v oborách Klentnice, Bulhary a Soutok na Břeclavsku.
39) RNDr. Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR
- za pasivitu při neprosazení rozšíření CHKO Pálava o území Lanžhotska a Lednicko-valticka, které svým podpisem podpořilo přes patnáct set občanů.
ČESKÁ REPUBLIKA (6)
40) Ing. Jiří Drda, poslanec Poslanecké sněmovny P ČR
- za výrazný podíl při zásadní změně nového zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, který po úpravách skupiny poslanců, jež sám vedl, ztratil většinu environmentálně progresivních prvků.
41) RNDr. Jaroslav Drobník, CSc., emeritní profesor PřF UK v Praze a předseda občanského sdružení “Biotrend”
- za aktivní prosazování vypuštění účasti občanských sdružení v řízeních podle zákona o geneticky modifikovaných organismech (GMO) a za celkovou podporu zvýšení možnosti úniku GMO do životního prostředí bez ohledu na princip předběžné opatrnosti.
42) MUDr. Michael Vít, hlavní hygienik ČR a náměstek ministra zdravotnictví ČR
- za pasivitu k prodeji jedovatých hraček z PVC obsahující nebezpečné ftaláty, přestože jejich prodej je zakázán v mnoha zemích a kdy dokonce řada firem v ČR je z prodeje stáhla dobrovolně.
43) Steve Hammett, generální ředitel firmy TESCO Stores
- za vedení politiky dvojího standardu pro české spotřebitele tím, že firma na rozdíl od své mateřské zemi Velké Británie prodávala v ČR (do listopadu 2000) dětské hračky z PVC a geneticky modifikované potraviny, přičemž již řada poboček nadnárodních firem u nás garantuje, že jejich potraviny nejsou geneticky upraveny.
44) Ing. Miroslav Grégr, ministr průmyslu a obchodu ČR
- za podporu vývozu elektrické energie do zahraničí.
45) Ing. Josef Běle, náměstek ministra životního prostředí ČR
- za naprostou nekompetentnost v řízení státní ochrany přírody a krajiny v České republice, která raději preferuje úzké stranické zájmy namísto veřejných zájmů ochrany přírody.