Ropák 1996
Titul Ropák roku 1996 dostal
1) RNDr.Josef Kupec, pracovník firmy INVESTprojekt s. r. o. Brno
s osvědčením odborné způsobilosti MŽP ČR č.j. 15332/4007/OEP/92
(navržen za 4 kraje = JM, SM, JČ, SvČ) (344 bodů)
- v podniku Cementárny a vápenky Mokrá diletantsky navrhnul umístění monitorovacího vrtu, takže mohlo dojít k obrovskému znečištění podzemních vod,
- jako zpracovatel posudku na dokumentaci o hodnocení vlivů stavby »Vodovod Pomoraví« na životní prostředí dle zákona č.244/1992 Sb., navrhnul vydat souhlasné stanovisko, přestože jeho výstavba je příliš finančně nákladná a voda se má čerpat z chráněného pásma řeky Moravy nad územím CHKO Litovelské Pomoraví,
- jako zpracovatel dokumentace o hodnocení vlivů rekreačního parku Rajchéřov na životní prostředí dle z.č.244/1992 Sb. stavbu doporučil, přestože bylo odborníky dokázáno, že z hlediska vlivů na flóru, faunu a ekosystémy jde o závažný zásah (což letos potvrdil i OkÚ v Jindřichově Hradci), který svým skandálním přístupem zpochybňoval,
- jako zpracovatel dokumentace o hodnocení vlivů těžby zlata v Kašperských Horách na životní prostředí dle z.č.244/1992 Sb. se alibisticky vyhnul jakémukoliv hodnocení, přestože je zřejmé, že by těžba a zpracování materiálu kyanidovým způsobem v těsné blízkosti CHKO Šumava negativně ovlivnilo kvalitu vod v povodí Otavy, krajinný ráz i rekreaci,
- jako zpracovatel posudku na dokumentaci o hodnocení vlivů vodního díla Malé Březno na Labi u Ústí nad Labem na životní prostředí dle z.č.244/1992 Sb. navrhnul vydat souhlasné stanovisko, přestože stavba negativně ovlivní poslední zbytky zachovalých lužních lesů a postihne velké množství chráněných a kriticky ohrožených rostlin a živočichů (nalézá se zde např. poslední lokalita v ČR rostliny drobnokvětu pobřežního), a že jde o zbytečně drahou stavbu za cca 5 miliard Kč.
Na dalších dvou místech se umístili:
2) Ing.Martin Říman, ministr dopravy a spojů (JM a ČR) (211 bodů)
- za podporu dovážení zahraničních ojetých automobilů,
- za podíl na nekoncepční likvidaci regionálních železničních tratí a naopak za podporu urychlené výstavby masivní dálniční sítě,
- za porušení slibu nesnižovat dopravní obslužnost venkovských obcí,
- za »kanalizaci« řeky Labe, zejména výstavbou vodních děl Malé Březno a Prostřední Žleb u Ústí nad Labem,
- za podíl při prosazování průtahu Bystrcí (část Brna) pro rychlostní silnicí R43, kde dojde ke zhoršení životního prostředí pro více než 20.000 občanů a zdroje pitné vody z Brněnské přehrady.
3) Ing.Ivan Kratochvíl, ředitel a předseda představenstva firmy Cement Bohemia Praha, a. s. (ZČ a StČ) (207 bodů)
- za vehementní prosazování výstavby nové cementárny u obce Tmaň, přestože by měla stát v těsné blízkosti CHKO Český kras, s její výstavbou nesouhlasí 14 okolních obcí, 86% občanů ČR a dále více než 40.000 signatářů petice,
- za prosazování výstavby míchárny maltových směsí ve Vejprnicích u Plzně, přestože nebyl vyhodnocen vliv na krajinný ráz a lze očekávat zvýšenou prašnost a emise z nákladních automobilů, přičemž podobný provoz se nachází v blízké Horní Bříze.
Pořadí zbývajících kandidátů na Ropáka roku 1996:
4) Ing.Jiří Drda, primátor města Liberec (SvČ) (125 bodů)
5) Ing.Josef Lux, ministr zemědělství a místopředseda české vlády (ČR) (102 bodů)
6) RNDr.Petr Morávek,CSc., odb. konzultant těžařských firem Rio Tinto Zinc, Mining and Exploration, Ltd. a RTZ-Mindev z Vel. Británie(JČ) (99 bodů)
7) Ing.Aleš Šulc, bývalý náměstek ministra životního prostředí (ČR) (84 bodů)
8) Jaroslav Hyžík, majitel česko-švýcarské firmy E.I.C., člen správní rady firmy Termizo a člen správní rady firmy Pražské služby (ČR) (81 bodů)
9) Ing.Václav Purchart, pracovník odboru územních vazeb MŽP (ČR) (62 bodů)
10) JUDr.Pavel Dvořák, náměstek ministra životního prostředí ČR (SvČ) (61 bodů)
11) Marie Vaňková, starostka města Police nad Metují (VČ) (35 bodů)
12) Ing.Vladimír Novotný, bývalý nám. ministra životního prostředí (ČR) (33 bodů)
Kandidáti na Ropáka roku 1996
PRAHA (3 návrhy)
RNDr. Jan Koukal, primátor města Prahy a senátor Parlamentu ČR
- za trvající a prohlubující se nekoncepční řešení dopravní situace ve městě a to jak způsobem (ne)řešení narůstajícího počtu dopravních zácp, tak zcela nevyhovující kvalitou povrchu mnohých silnic a ulic,
- za jednoznačný a rozhodující podíl na stupidní realizaci protismogových opatření chaotickou regulací dopravy, která zdiskreditovala ekologické pohledy na individuální automobilovou dopravu,
- za organizační nezvládnutí úklidu hlavního města po sněhové kalamitě.
RNDr. Jiří Hanzlíček, nezávislý ekolog
- za medvědí pomoc při řešení ekologických problémů, zejména svými neodbornými zásahy do dopravního systému Prahy při vyhlašování smogových situací, včetně pseudokritiky platných norem používaných při podobných krizových situací po celé republice.
Ing. Vladislav Bízek,CSc., náměstek ministra životního prostředí ČR
- za dezinformování veřejnosti o stavu životního prostředí, za jejichž zpracování svou funkcí zodpovídá, a které pak např. vedou ke smogovým situacím v Praze překvapujícím jak veřejnost, tak i samotného ministra životního prostředí.
STŘEDOČESKÝ KRAJ (1)
Ing. Ivan Kratochvíl, ředitel a předseda představenstva firmy Cement Bohemia Praha, a. s. (navržen i za západočeský kraj)
- za vehementní prosazování výstavby Nové králodvorské cementárny u obce Tmaň, přestože by měla zpracovávat kvalitní vysokoprocentní vápenec, by měla stát na ekologicky nevhodném místě (viz studie ČAV z roku 1986 a ekologická studie z roku 1991) a v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Český kras, nevyřeší stávající ekologické problémy berounské kotliny, neboť část provozoven zůstane na starém místě, s její výstavbou nesouhlasí okolní obce (hlavně Tmaň a Koněprusy a dalších 12 obcí), dle průzkumu IVVM 86% občanů ČR a dále více než 40. 000 signatářů petice.
SEVEROČESKÝ KRAJ (7)
RNDr. Josef Kupec, pracovník firmy INVESTprojekt s. r. o. Brno s osvědčením odborné způsobilosti MŽP ČR č. j. 15332/4007/OEP/92 (navržen ještě za další tři kraje)
- jako zpracovatel posudku na dokumentaci o hodnocení vlivů vodního díla (VD) Malé Březno na Labi u Ústí nad Labem na životní prostředí navrhnul ve shodě s dokumentací vydat souhlasné stanovisko, přestože bylo proti ní vzneseno mnoho nesouhlasných připomínek, přičemž mezi hlavní argumenty lze uvést např. to, že stavba negativně ovlivní poslední zbytky nadprůměrně zachovalého ekosystému lužních lesů na Labi a postihne velké množství chráněných a kriticky ohrožených rostlin a živočichů (nalézá se zde např. poslední lokalita v ČR rostliny drobnokvětu pobřežního); že by měla stát na území CHKO České středohoří, což je bez vydání výjimky ministrem životního prostředí v rozporu se zákonem č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny; že jde o zbytečně drahou stavbu za cca 5 miliard Kč atd.
Miroslav Bělský, starosta obce Malé Březno
- za prosazování výstavby VD Malé Březno na Labi, přestože existuje řada ekonomických, dopravních, ekologických i mezinárodních důvodů proti této stavbě.
Jiří Košťál, starosta obce Povrly
- za prosazování výstavby VD Malé Březno na Labi, přestože existuje řada ekonomických, dopravních, ekologických i mezinárodních důvodů proti této stavbě.
Ing. Jiří Drda, primátor města Liberec
- za stálou podporu výstavbě velkokapacitní spalovny odpadů v centru města bez ohledu na značné finanční nároky projektu na městskou pokladnu a na ekologická rizika, zejména emise nebezpečných dioxinů,
- za vytrvalé prosazování výstavby velké přehrady ve veseckém údolí, přestože existuje alternativní řešení pro využití tohoto údolí, které respektuje zájmy ochrany přírody,
- za výrazný podíl na realizaci mistrovství světa v klasickém lyžování v CHKO Jizerské hory v roce 2003, které může poškodit zdejší přírodu, zejména citlivé lesní porosty.
Ing. Jan Zelenka, manažer občanského sdružení SKI 2003
- jako hlavní propagátor mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2003 nebere ohled na ekologické aspekty tohoto megalomanského projektu, neboť by jeho realizací došlo k likvidaci posledních zbytků lesa v Jizerských horách.
Ing. Vratislav Ješátko, pracovník odboru posuzování vlivů na životní prostředí MŽP ČR
- jako oprávněná osoba MŽP ČR řídil dvě projednávání posudků o hodnocení vlivů dvou úseků dálnice D8 do Drážďan na životní prostředí takovým způsobem, že bez skrupulí zastupoval zájmy Ředitelství dálnic a ne ochrany přírody, přičemž na více než stovku konkrétních věcných námitek a desítky koncepčních výhrad nebyl schopen zajistit odpovídající odpovědi, takže dle zákona č. 244/1992 Sb. nebyly řádně projednány, a ani neakceptoval návrhy obě projednávání přerušit, ačkoli o to byl několikrát požádán a zákon mu to umožňoval.
JUDr. Pavel Dvořák, náměstek ministra životního prostředí ČR
- jako náměstek pro legislativu se nedokázal objektivním a věcně odborným způsobem vypořádat z desítkami stížností ekologických organizací a občanů na jeho podřízeného Ing. V. Ješátka, který při řízení dvou projednávání posudků o hodnocení vlivů dvou úseků dálnice D8 do Drážďan na životní prostředí jednoznačně obhajoval zájmy Ředitelství dálnic, což odporuje dikci i duchu zákona č. 244/1992 Sb. , přičemž jeho odpovědi na tyto stížnosti byly tendenčním způsobem, jakoby z minulých dob, vyřízeny,
- za vydání dvou kladných stanovisek o hodnocení vlivů dálnice D8 do Drážďan (úsek přes CHKO České středohoří, kde je dle zákona č. 114/1992 Sb. bez vydání výjimky výstavba dálnice zakázána, a úsek přes přírodní park Východní Krušné hory) na životní prostředí, přestože nebyly řádně zodpovězeny a projednány četné námitky občanů, ekologických organizací a nezávislých odborníků i jejich stížnosti na způsob projednávání těchto úseků.
ZÁPADOČESKÝ KRAJ (4)
Ing. Ivan Kratochvíl, ředitel a předseda představenstva firmy Cement Bohemia Praha, a. s. (navržen i za středočeský kraj)
- za prosazování výstavby míchárny suchých a mokrých maltových směsí ve Vejprnicích u Plzně, přestože nebyl vyhodnocen vliv na krajinný ráz (komín s výškou 50-ti metrů se stane výraznou dominantou okolí), přestože nebyla zadána dokumentace o hodnocení vlivů stavby na životní prostředí (údajně půjde jen o 2,5 směnný provoz s kapacitou 80. 000 t/rok suchých a 15. 000 t/rok mokrých maltových směsí - limit pro posouzení je 100. 000 t/rok), přestože lze při jejím provozu očekávat zvýšenou prašnost a emise z nákladních automobilů, přičemž podobný provoz se u Plzně nachází v Horní Bříze. vIng. Petr Pěč, jednatel firmy BKN, s. r. o. Plzeň
- za tvrdošíjné prosazování projektu kamenolomu na vrchu Jedlička u obce Předenice v okrese Plzeň-jih, přestože většina místních obyvatel, obecních zastupitelstev (Předenice, Čižice), občanských sdružení i orgánů státní ochrany přírody ho odmítají,
- za obstrukce a pokus o manipulování s fakty při schvalování územního plánu obce Předenice, který zmíněný vrch vyhlásil jako chráněný přírodní útvar.
Ing. Blažena Svitavská, pracovnice Ředitelství silnic a dálnic Praha
- za výrazné ovlivňování a vyvíjení nátlaku na pracovníky státní správy při projednávání neekologického, dopravně a urbanisticky pochybeného a finančně velmi nákladného dálničního obchvatu Plzně, jehož důsledkem bylo vydání souhlasu orgánů státní ochrany přírody se zničením významného krajinného prvku Val u Plzně v okrese Plzeň-město přes něhož by měl dálniční obchvat procházet.
Ing. Stanislav Hajný, starosta ÚMO Plzeň 3
- za otevřenou podporu a probíjení cesty investorovi při vybudování supermarketu a parkoviště ve vnitrobloku Boettingerovy ulice v Plzni na místě stávající zeleně a hřiště i přes odpor drtivé většiny dotčených bydlících občanů a Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.
JIHOČESKÝ KRAJ (7)
RNDr. Josef Kupec, pracovník firmy INVESTprojekt s. r. o. Brno s osvědčením odborné způsobilosti MŽP ČR č. j. 15332/4007/OEP/92 (navržen ještě za další tři kraje)
- jako zpracovatel jedné z verzí dokumentace o hodnocení vlivů rekreačního parku Rajchéřov na životní prostředí stavbu doporučil, přestože bylo věcnými odbornými argumenty (dokonce i některými členy zpracovatelského kolektivu) dokázáno, že z hlediska vlivů na flóru, faunu a ekosystémy jde o závažný zásah, který však svým neodborným a skandálním přístupem zlehčoval a zpochybňoval a naopak bez jakýchkoliv doložených odborných údajů neadekvátně vyzdvihoval socioekonomický přínos parku,
- jako zpracovatel velmi kontroverzní dokumentace vlivů příp. těžby zlata v Kašperských Horách na životní prostředí si byl vědom spornosti tohoto záměru, a proto se lišácky vyhnul jakémukoliv jednoznačnému, kladnému nebo zápornému, doporučení, přestože je veřejnosti, občanským sdružením, dotčeným obcím i nezávislým odborníkům jasné, že by tato těžba a zejména zpracování vytěženého materiálu kyanidovým způsobem v těsné blízkosti CHKO Šumava negativně ovlivnilo kvalitu vod v povodí Otavy, krajinný ráz i místní rekreaci.
Ing. Vladimír Chour,CSc., pracovník firmy Hydroprojekt, a. s.
- za návrh, obsažený v předposlední verzi posudku na dokumentaci o hodnocení vlivů plánované výstavby rekreačního střediska Rajchéřov na životní prostředí, vydat souhlasné stanovisko ve shodě s autorem této, předposlední a již přepracované, dokumentace Ing. Františkem Hezinou, přestože dokumentace obsahovala řadu závažných odborných nedostatků, na něž nebyl posuzovatel při veřejném projednávání schopen odpovědět, a dále i legislativních nedostatků jako např. výhrůžku autora dokumentace F. H. , že bez jeho souhlasu ji nelze okopírovat, což je v rozporu se zákonem č. 244/1992 Sb.
Paedr. Lukáš Mikulecký, přednosta okresního úřadu v Jindřichově Hradci
- za vytrvalou podporu výstavby velkého rekreačního střediska nizozemských firem v Rajchéřově u Starého Města pod Landštejnem na území přírodního parku Česká Kanada a navržené chráněné krajinné oblasti Javořická vrchovina.
RNDr. Petr Morávek,CSc., odborný konzultant těžařských firem Rio Tinto Zinc, Mining and Exploration, Ltd. a RTZ-Mindev z Velké Británie
- jako objevitel ložiska zlata v Mokrsku patří nejen k největším propagátorům průzkumné činnosti a ev. těžby zlata povrchovým způsobem (a zpracováním kyanidovou technologií) na této lokalitě, ale i na ostatních lokalitách po celé republice.
Ing. František Hájek, bývalý předseda představenstva česko-kanadské firmy TVX Bohemia důlní, a. s.
- za »agresivní« prosazování dokončení průzkumu (štola Naděje) a budoucí těžby a zpracování zlata kyanidovým loužením v těsné blízkosti CHKO Šumava v Kašperských Horách za každou cenu, přičemž je spoluzodpovědný za porušování řady českých zákonů při realizaci průzkumných prací v posledních dvou letech.
Ing. Ivan Žlábek, ředitel Národního parku Šumava
- za promyšlené vytváření holin v nezalesnitelných nadmořských výškách na Šumavě (např. Malá Mokrůvka), za další rozvoj půdní eroze používáním těžké techniky a za odvodňování slatin,
- za nepřiměřenou těžbu dřevní hmoty, srovnatelnou s drancováním, v nejcitlivější I. zóně NP Šumava pod záminkou boje s kůrovcem,
- za způsob transformace NP Šumava v »dokonale« organizovaný lesní závod.
Ing. František Benda,CSc., bývalý ministr životního prostředí ČR
- za opětovné nesplnění slibu vyhlásit CHKO Novohradské hory.
VÝCHODOČESKÝ KRAJ (3)
Ing. Milan Hejduk, zástupce starosty města Turnova
- za vytrvalé prosazování výstavby čerpací stanice pohonných hmot v centru města u velmi frekventované silnice č. I/35 a v blízkosti řeky Jizery, která by mohla vážným způsobem narušit klidný charakter příjezdové ulice, která nyní slouží pěším, cyklistům a příležitostnému zásobování, stejně jako přilehlého centra, a kde by mohlo dojít k nežádoucímu zvýšení dopravních intenzit, tzn. ke zvýšení emisí a hladiny hluku.
RNDr. Otakar Mikš, ředitel firmy GMS, s. r. o. Praha
- za nekompromisní prosazování otevření nového kamenolomu v Křečovicích u Rovenska pod Troskami, které by narušilo nejen životní prostředí místních občanů, kteří s tímto záměrem nesouhlasí (včetně místních obcí), ale i krajinný ráz okolí, který je turisticky atraktivní.
Marie Vaňková, starostka města Police nad Metují
- za tvrdé prosazování narušit integritu a smysluplnost CHKO Broumovsko (založeného v roce 1991) vyjmutím Policka z jejího území a tím vytvořit precedent pro likvidaci dalších CHKO v ČR,
- za prosazování devastujícího způsobu rekonstrukce silnice II/303 z Náchoda do Broumova u Petrovic, která by zničila ekologicky významné regionální biocentrum a biokoridor v nivě řeky Metuje,
- za prosazování komerčně řízené skládky odpadů Radešov pro spádovou oblast CHKO na území města a bránění koncepčnímu a šetrnějšímu způsobu hospodaření s odpady v CHKO,
- za neustálé napadání a kritizovaní činnosti Správy CHKO Broumovsko jako státního orgánu ochrany přírody na jím svěřeném území.
SEVEROMORAVSKÝ KRAJ (3)
RNDr. Josef Kupec, pracovník firmy INVESTprojekt s. r. o. Brno s osvědčením odborné způsobilosti MŽP ČR č. j. 15332/4007/OEP/92 (navržen ještě za další tři kraje)
- jako zpracovatel posudku na dokumentaci o hodnocení vlivů stavby »Vodovod Pomoraví« na životní prostředí, kterou jako investor prosazuje 53 obcí 3 okresů, navrhnul ve shodě s dokumentací vydat na tuto stavbu souhlasné stanovisko (i když pro pozměněnou variantu), přestože posudek odhalil řadu závažných nedostatků, na jejichž základě mohl jednoznačně doporučit vydání záporného stanovisko, neboť výstavba vodovodu je značně naddimenzovaná a příliš finančně nákladná, voda se má čerpat z chráněné oblasti přirozené akumulace vod řeky Moravy nad územím CHKO Litovelské Pomoraví, projekt celkově nedostatečně zahrnuje zájmy ochrany přírody apod.
Ing. František Martinek, vedoucí odboru rozvoje a životního prostředí Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm
- za svérázný výklad zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, když vydal pokyn pokácet borovici, aniž povolení nabylo právní moci, s cílem vykácet všechny tyto stromy na rožnovském náměstí.
Ing. Miroslav Hubík, místostarosta města Krnova
- za prosazování změny územního plánu města pro vybudování tzv. malého obchvatu města ve směru do Polska, který je spíše průtahem, protože by měl procházet hustou zástavbou rodinných a nájemních domů, přes podzemní zdroje kvalitní pitné vody, přes areál Krnovských opraváren a strojíren, jež jsou jediným velkým podnikem ve městě, a na druhé straně za nevyužití existující železniční tratě a území uvolněných kasáren v Dětřichově pro vybudování příp. překladiště zboží.
JIHOMORAVSKÝ KRAJ (4)
Petr Hušťava, ředitel firmy Čepro, a. s. , obchodní středisko sklad Střelice (dříve Benzina Střelice)
- jako vlastník a provozovatel oblastního skladu benzínu pro celou jižní Moravu působí na veřejnost nevěrohodně, neboť dosud neposkytnul záruky o tom, že nedochází k únikům benzínu do podzemních vod, nijak nereaguje na námitky místních občanů, že jsou stále obtěžováni nepříjemným benzínovým pachem a v noci emisemi a hlukem z jízd nákladních automobilů.
Ing. Martin Říman, ministr dopravy a spojů ČR (navržen i za ČR)
- za podíl při prosazování průtahu Bystrcí (část Brna) pro rychlostní silnicí R43, kde lze očekávat zhoršení životního prostředí pro více než 20. 000 občanů přilehlého sídliště, blízkých mateřských a základních škol, dětských hřišť a rekreační zóny Brněnské přehrady, která je navíc nejvýznamnějším zdrojem pitné vody pro Brno.
RNDr. Josef Kupec, pracovník firmy INVESTprojekt s. r. o. Brno s osvědčením odborné způsobilosti MŽP ČR č. j. 15332/4007/OEP/92 (navržen ještě za další tři kraje)
- jako »odborník« v rámci Projektu monitorovacího systému pro stáčiště alternativních paliv (jde o nebezpečné ropné odpady) v Cementárnách a vápenkách Mokrá v roce 1995 diletantsky a nesmyslně navrhnul monitorovací vrt pro kontaminované podzemní vody takovým způsobem, že by ho dokonale obtekly až do povrchových vod, které by tím byly znečištěny ropnými odpady, a které by jen s obrovskými technickými obtížemi a s finančními náklady bylo možné vyčistit (naštěstí se na to v dubnu roku 1996 přišlo, takže nyní je vše zabezpečené).
Ing. Arnošt Bláha, pracovník firmy INVESTprojekt s. r. o. Brno s osvědčením odborné způsobilosti MŽP ČR č. j. 17593/4809/OEP/92
- jako vedoucí kolektivu autorů zpracovávajících posouzení koncepce umístění centrálního meziskladu vyhořelého jaderného paliva v ČR z hlediska vlivů na životní prostředí (jde o součást rozsáhlé studie společně s firmou Energoprojekt Praha o proveditelnosti skladování vyhořelého jaderného paliva v ČR po roce 2005) dopustil při hodnocení lokality Skalka v okrese Žďár nad Sázavou (ale i Batelov) používání tendenčních psychologických a politicky motivovaných argumentů (jde o jediné místo v ČR mimo jaderných elektráren, s nímž souhlasí i dotčené obce, přičemž za jediné ohrožení zdraví obyvatel není považována radioaktivita, ale ekologické iniciativy), namísto věcného a komplexního hodnocení všech hledisek, které by stavba mohl mít, neboť lokalita je silně poddolovaná starou uranovou těžbou, existují zde již pro životní prostředí negativně ovlivněné provozy odkaliště a mezisklad galvanických kalů pro ČR, krajinný ráz je silně narušen čtyřicetiletou těžbou uranové rudy, s meziskladem nesouhlasí téměř 70% místních občanů apod.
ČESKÁ REPUBLIKA (9)
Jaroslav Hyžík, majitel česko-švýcarské firmy E. I. C. , člen správní rady firmy Termizo a člen správní rady firmy Pražské služby
- za propagaci a prosazování zastaralých technologií pro spalovny komunálních odpadů v ČR a za bagatelizování problému dioxinů, které jsou již v malých dávkách vysoce toxické, a dalších toxických látek unikajících ze spaloven,
- za prosazení výstavby spalovny v Liberci bez filtru zachycujícího nebezpečné dioxiny a za prosazování dostavby malešické spalovny v Praze se zastaralou technologií a rovněž bez filtru, přičemž je již dnes zřejmá i jejich naddimenzovanost a nejasnost dalšího nakládání s toxickým odpadem z obou spaloven, což byly další důvody k vydání odvolání na stavební povolení (v Praze se odvolaly obce Štěrboholy a Dolní Počernice, v Liberci Děti Země).
Ing. Ladislav Půlpán, pracovník odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR s. p. v Hradci Králové
- za intenzivní snahu o totální likvidaci posledních zbytků přírodních horských lesů těžbou stromů napadených kůrovcem za každou cenu,
- za nepochopení principu přirozeného vývoje lesních ekosystémů,
- za vydání směrnice »Zpracování dříví napadeného kůrovcem ve zvláště chráněných územích«, která nerespektuje ani přírodní poměry, ani stav lesa a bez ohledu na konkrétní podmínky a názor orgánů státní ochrany přírody požaduje úplné kácení stromů napadených kůrovcem v lesních rezervacích, přičemž splnění svých požadavků si na podřízených vynucuje bez ohledu na jejich zkušenosti a znalosti.
Ing. Karel Machovec, poslanec a předseda zemědělského výboru PS ČR
- za značný podíl při přijetí ekologicky sporného vodního zákona,
- za hlavní podíl na návrhu zemědělského zákona, který nerespektuje ekologická hlediska.
Ing. Jiří Karas, předseda představenstva firmy ČEZ, a. s.
- za neomalené a nepodložené útoky na ekologické organizace a obvinění z terorismu, které v cause proti Hnutí DUHA pod tíhou důkazů v listopadu 1996 odmítnul i nezávislý soud,
- za megalomanské plány vybudovat tepelnou a plynovou elektrárnu v již postižených severních Čechách.
Ing. Martin Říman, ministr dopravy a spojů ČR (navržen i za JM kraj)
- za jednoznačnou podporu dovážení zahraničních ojetých automobilů s odůvodněním zlepšení životního prostředí u nás,
- za podíl na nekoncepčních přípravách likvidace regionálních železničních tratí a naopak dle vládního usnesení z října 1996, za jednoznačnou podporu urychlené masivní výstavby dálniční sítě, na níž si ČR musí dokonce vypůjčit peníze ze zahraničí,
- za porušení slibu nesnižovat dopravní obslužnost venkovských obcí,
- za výraznou podporu »kanalizace« řeky Labe, zejména výstavbou vodních děl Malé Březno a Prostřední Žleb mezi Ústím nad Labem a Děčínem dle vládního usnesení z prosince 1996.
Ing. Josef Lux, ministr zemědělství ČR a místopředseda české vlády
- za úspěšnou postupnou likvidaci zemědělské krajiny, neboť špatnou zemědělskou politikou v chovu dobytka dochází ke značnému zarůstání a zaplevelení luk a pastvin, zejména v podhorských oblastech,
- jako představitel rezortu zemědělství zodpovídá za schválení diletantské vyhlášky MZe č. 134/1996 Sb. ze dne 9. 5. 1996, kterou se provádí zákon o myslivosti, neboť jde o zřetelný doklad nekompetentnosti a neodbornosti MZe v této problematice, která nemá obdoby - na jedné straně chrání u nás nežijícího např. sviště horského a kozorožce horského a na druhé straně umožňuje nekontrolovatelný odstřel káně lesního a káně rousného a možnost odstřelu zvlášť chráněných druhů živočichů jako tetřívka obecného, sluky lesní, vydry říční. . .
Ing. Václav Purchart, zástupce ředitele odboru územních vazeb MŽP ČR
- za soustavné zneužívání pravomoci představitele MŽP ČR (v podstatě veřejného činitele) při vynucování aplikace »Metodiky MŽP pro krajinářské vyhodnocování« a »Manuálu MŽP pro navrhování silničních komunikací« a dalších »závazných« postupů při prosazování izolovaného hodnocení dílčích úseků dálnic a silnic z hlediska jejich vlivů na životní prostředí jako koncepce, což v praxi představuje svévolný a autoritativní výklad a ignoranci litery i ducha paragrafu 14 zákona č. 244/1992 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí.
Ing. Vladimír Novotný, bývalý náměstek ministra životního prostředí ČR
- jako předkladatel má hlavní podíl na vypracování návrhu nového zákona o odpadech, který zhorší nakládání s odpady,
- jako předkladatel má hlavní podíl na návrhu novely zákona o vodách, jenž zrušil pásma hygienické ochrany (PHO) 3. stupně a o cca 1/3 současné plochy zredukoval počet PHO 2. stupně, čím může dojít k ohrožení zdrojů pitné vody a za jeho kontroverznost s jinými zákony jako např. se zákonem č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.
Ing. Aleš Šulc, bývalý náměstek ministra životního prostředí ČR
- za bezprecedentní způsob rozvrácení státní ochrany přírody, kdy se mu podařilo svými zmatečnými a chaotickými reorganizacemi zlikvidovat odbornou základnu Agentury ochrany přírody a krajiny v Brně,
- za aktivní podporu nesmyslné těžby kůrovcového dřeva v NP Šumava,
- za neprosazení ochrany mezinárodně významné lokality »Mokřady dolního Podyjí« zapsané v seznamu Ramsarské konvence o mokřadech i přesto, že je předsedou ramsarského výboru.