Ropák

anketa o antiekologický čin


Na ropáka byli za Moravu a Slezsko navrženi jen tři kandidáti

[pátek, 21. duben 2000]

Přestože bylo do 8. ročníku ankety o titul Ropák roku letos zasláno rekordních 53 kandidátů, Moravu a Slezsko reprezentují jenom tři, z nichž lze těžko rozhodnout, kdo postoupí do finále.

Primátor Ostravy Evžen Tošenovský byl občany navržen z důvodu hlavního podílu při prosazení výstavby dálnice D47 na Ostravsku, emeritní profesor a soudní znalec v oboru lesního hospodářství - těžba dřeva a lesnická fytopatologie a mykologie Alois Černý z Brna za vypracování tří nekvalifikovaných znaleckých posudků, které pro více než 200 stromů v Brně znamenaly jejich likvidaci - smýcení a starosta Znojma Pavel Balík za prosazování výstavby nové benzínové čerpací stanice firmy Shell na území městské památkové rezervace blízko obytné zástavby a za hlavní podíl při prosazování výstavby obchodního domu s garážemi u Náměstí Svobody, který měl nahradit travnatou plochu se 38 stromy.

Výsledky na základě hlasování 121-ti členné Komise budou zveřejněny v pátek 28.4.2000 v Brně na tiskové konferenci v 11.00 hodin. Další podrobnosti lze získat na e-mailu dz.brno@ecn.cz.

Za celou Českou republiku bylo navrženo 13 kandidátů:

Jiří Drda, poslanec a předseda představenstva a.s. Termizo:

Za podporu omezit působnost zákona o ochraně přírody a krajiny, za prosazování dovozu odpadu do českých spaloven ze zahraničí a za záměr posunout zákaz použití PVC v obalech o sedm let.

Milan Duda, vedoucí právního odboru Magistrátu města Plzně a místopředseda občanského sdružení "Dálnice", Petr Otásek, náměstek primátora města Plzně, Václav Brousek, poslanec, Karel Sehoř, poslanec:

Všichni za snahu výrazně omezit působnost zákona o ochraně přírody a krajiny, včetně účasti veřejnosti při správních řízení.

Miroslav Grégr, ministr průmyslu a obchodu a poslanec:

Za prosazení antiekologické "Energetické politiky ČR" ve vládě a za pokus pokračovat v těžbě uranu v ČR zpochybňováním jejího útlumu.

Jiří Hanzlíček, poradce ministra průmyslu a obchodu a předseda dozorčí rady s. p. Diamo:

Za nevybíravé prosazování záměru pokračovat v hlubinné těžbě uranu v ČR.

Antonín Peltrám, ministr dopravy a spojů:

Za hlavní podíl při schválení "Návrhu rozvoje dopravních sítí v ČR do roku 2010", přičemž bylo ignorováno kompromisní řešení MŽP.

Josef Vajner, jednatel společností W-Eko, s.r.o. a W-Spalovny, s.r.o., Ostrov nad Ohří:

Za šíření spaloven nebezpečných a nemocničních odpadů do oblastí, kde nejsou potřeba.

Pavel Rybníček, náměstek ministra zemědělství ČR:

Za obhajobu myslivecké vyhlášky, která sabotuje ochranu vzácných živočichů.

Pavel Veselý, držitel odborného osvědčení MŽP pro zpracování dokumentací a posudků:

Za odborně i metodicky nekvalitně zpracovanou studii "Posouzení vlivu Návrhu energetické politiky na životní prostředí", na základě níž vláda tuto politiku i přes nesouhlas MŽP schválila.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí ČR:

Za apatii při likvidaci skleněných vratných obalů a za obstrukce při zpracování kodexu práva životního prostředí.

Jakub Puchalský, bývalý generální ředitel České televize:

Za toleranci televizního publicistického pořadu Nedej se!