Kdo získá titul Ropáka roku 1998?
[pátek, 19. březen 1999]
Letos proběhne již sedmý ročník prestižní soutěže o titul "Ropáka roku". První ročník vyhlásil časopis Alternativa v roce 1992 na popud Spolku podkrušnohorských ropáků (biologický druh Petroleus mostensis), který se rozhodl titulem Ropáka roku oceňovat zvláště ty, kdo se zasluhují o rozšiřování PŘÍROPY na úkor jim nepřátelské PŘÍRODY. Návrhy na titul Ropáka roku 1998 mohou zasílat občané České republiky do 26. března 1999 na adresu organizátorů - Děti Země - Brno, Jakubské nám. 7, 602 00 Brno (anebo e-mailem na adresu: dz.brno@ecn.cz či přímo na webovské stránce Dětí Země: http://www.ecn.cz/detizeme).
Děti Země se rozhodly na titul Ropáka roku 1998 nominovat:
RNDr. Jiřího Hanzlíčka, poradce ministra průmyslu a držitele oprávnění na posuzování vlivů na životní prostředí, za prosazení projektu obnovy mletí cementu v Berouně bez posouzení všech vlivů na životní prostředí. Jeho důsledkem bude i trvající tlak na těžbu vápenců v Českém krasu. Odpad z této stavby již nyní zaplňuje "černou skládku" u Vráže u Berouna. Rovněž za soustavné obhajování projektů, které mají negativní dopad na životní prostředí.
Ing. Jiřího Drdu, člena Poslanecké sněmovny ČR a bývalého primátora Liberce především za snahu změnit zákon o odpadech tak, aby mohl být do České republiky dovážen ke spalování i odpad ze zahraničí. Jiří Drda se o změnu zákona snažil již jako primátor a pokračuje v ní i jako poslanec v parlamentu. Hlavním důvodem, který ho k tomu vede je velká spalovna odpadů stavěná v Liberci, která bez odpadů z Německa či Polska nenaplní svoji kapacitu a bude prodělečná. Rovněž za opakované prosazování projektu na uspořádání MS v klasickém lyžování v Jizerských horách ohrožujícího zde poslední zbytky lesa a mokřady.
Prof. Dr. Jaroslava Kotulána, CSc. nominujeme za "dokonalé" hodnocení vlivů různých průmyslových provozů na zdraví obyvatel, v nichž dojde vždy k závěru, že nebudou mít negativní vliv anebo, že jejich vliv na zdravotní stav obyvatelstva je zanedbatelný či neprokazatelný. V roce 1998 tak učinil u malešické spalovny (červenec 1998) a v kolektivu firmy Investprojekt pak při posuzování vlivů meziskladu vyhořelého jaderného paliva v JE Dukovany (leden 1998) a rekonstrukce cementárny v Králově Dvoře u Berouna (červem 1998). Profesora Kotulána nominuje také Sdružení Calla z Českých Budějovic.
Ing. Jiřího Nováka z Ministerstva pro místní rozvoj ČR za manipulativní protlačování neekologické varianty SUK2 dálničního obchvatu Plzně v rozporu s platnými právními předpisy a za prosazování dalších dálničních a silničních staveb, aniž by bral v úvahu jejich negativní dopad na životní prostředí.
Další kandidáty a více informací k nominacím na Ropáka roku 1998 najdete v příloze k této tiskové zprávě.
Příloha: Další nominace a doplňující informace
Kromě hlavních kandidátů vyjmenovaných v tiskové zprávě Děti Země nominují také:
Ing. Jana Fencla, ministra zemědělství Vlády ČR za obhajobu odstřelu některých chráněných živočichů
Ing. Petra Švece, náměstka primátora Hl. města Prahy pro oblast životního prostředí za prosazení systému nakládání s odpady, který bude do budoucna blokovat jejich recyklaci či kompostování, za zkreslující informování veřejnosti o životním prostředí v Praze v předvolební kampani pro komunální volby v roce 1998 (Ing. Petra Švece nominuje také Zelený kruh)
Děti Země - Plzeň na ocenění titulem Ropák roku 1998 navrhují:
JUDr. Milana Dudu, vedoucího právního odboru Magistrátu města Plzně (dříve vedoucí právní komise) a právního zástupce níže uvedeného investora - za konflikt zájmů při prosazovanání obřího hypermarketu Kaufland v centru Plzně
Ing. Ivana Hlaváčka (zástupce investora) za houževnaté prosazování téže věci (důsledkem mj. o 5.000 aut/den v centru Plzně navíc)
ředitele Ing. Jiřího Nováka z Ministerstva pro místní rozvoj ČR za manipulativní protlačování neekologické varianty SUK2 dálničního obchvatu Plzně v rozporu s platnými právními předpisy a lživou mediální propagandu v téže věci
Stanislava Hoška, spolumajitele a zástupce firmy IRHOS Praha za to, že načerno (bez platného stavebního povolení) zahájil stavbu domů v trase MŽP ČR doporučené trasy dálničního obchvatu Plzně
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE:
RNDr. Jiří Hanzlíček
Před rokem 1989 měl na pražském magistrátu na starosti ochranu ovzduší. Od té doby kandidoval neúspěšně za několik politických stran v různých volbách do zastupitelstev i parlamentu. Pracoval na ministerstvu obrany zastával ve funkci spravující oblast životního prostředí, včetně problematických kotelen. Ty dodnes nejsou schopny vyhovět zpřísněným limitům zákona o ovzduší.
Již několik let je mediálním "komplikátorem" v ochraně životního prostředí. To ropácké hnutí jistě ocení zvláště, když Dr. Hanzlíček odvážně "šije do ochránců životního prostředí", aniž má v některých problémech dostatečné množství věrohodných informací.
Ing. Jiřího Drdu nominujeme na Ropáka roku 1998 i za:
- jednoznačnou podporou budované velkokapacitní spalovny odpadů v centru kotliny Liberce a v zátopovém území Nisy (zárukou za půjčku na ni se zásluhou primátora Drdy město uvolilo případně odvádět roční stamilionové splátky) - právě kvůli naplnění kapacity spalovny se Jiří Drda snažil ovlivnit MŽP ČR, aby změnilo zákon o odpadech;
- prosazování projektu SKI 2003 na Mezinárodním kongresu FIS a na zasedání Vlády ČR (ambiciozní projekt na uspořádání MS v klasickém lyžování v Jizerských horách by vedl k vykácení a následnému ohrožení hektarů lesa v Jizerkách již tak poničeného znečištěným ovzduším a k celkovému ohrožení stability krajiny);
- návrh na kandidaturu Jizerek na uspořádání MS v klasickém lyžování v roce 2005 bez předchozí konzultace tohoto kroku s místními lidmi (tento návrh v roce 1998 neprojednala ani zastupitelstva měst a obcí sdružených ve SKI 2003);
- politickou podporu výstavby přehrady ve veseckém údolí i přesto, že se jedná o ekonomicky mrtvý projekt (výstavbou přehrady a na ni navazujícího areálu by došlo k likvidaci ekologicky a rekreačně hodnotného údolí na jihovýchodním okraji Liberce);
- prosazování rozvoje regionu mimo kontext udržení hodnot jeho životního prostředí.
Bývalý liberecký primátor kandiduje na titul Ropáka roku již čtvrtým rokem (od roku 1995) a rok od roku je úspěšnější. Za rok 1995 se umístil na 8. místě a v posledních dvou ročnících soutěže na 4. místě.
Prof. MUDr. Jaroslav Kotulán, CSc.
V případě cementárny v Králově Dvoře u Berouna například studie Investprojektu (na níž se profesor Kotulán podílel s nositelem Ropáka roku 1996 - Dr. J. Kupcem), uvádí: "Celkově můžeme tedy říci, že znečištění ovzduší uvedenou automobilovou dopravou cementu pravděpodobně není rizikem pro zdraví obyvatelstva." Studie opomíjí hodnocení nejvíce nebezpečné složky výfukových plynů - uhlovodíků. Již nyní si obyvatelé Králova Dvora stěžují na vysokou hlučnost, prašnost a nedýchatelný vzduch.
V minulých letech profesor Kotulán posuzoval vliv liberecké spalovny odpadů na životní prostředí. Stejně jako v případě malešické spalovny i v Liberci nevzal příliš v potaz celkové znečištění prostředí dioxiny, které se k lidem dostane zprostředkovaně - potravním řetězcem.
Pražští i liberečtí hygienici před závěry Jaroslava Kotulána kapitulovali a spalovny dostaly jejich posvěcení. Na rozdíl od nich se krajská hygienička Jihomoravského kraje, Dr. Dagmar Hrubá, postavila kriticky ke Kotulánovu posouzení zdravotního vlivu JE Dukovany a meziskladu vyhořelého paliva z této elektrárny. Neakcepotvala jeho závěr, který zněl: "zdravotní stav místního obyvatelstva je ve srovnání s průměrem ČR a srovnatelnými venkovskými oblastmi stejný nebo lepší".
Profesor Kotulán svými pracemi posvěcuje provoz závodů, které jsou pro jejich vliv na životní prostředí (a jeho prostřednictvím i na zdraví obyvatel) přinejmenším diskutabilní. Jeho služeb využívá firma EIC dozorující stavbu spaloven a firma Investprojekt, která zpracovává dokumentace hodnocení vlivů na životní prostředí.