Ropák

anketa o antiekologický čin


Děti Země opět shromažďují ropáky

[úterý, 21. březen 2006]

Loni se za Liberecký kraj na devátém místě umístil starosta Turnova

Děti Země Brno vyhlašují čtrnáctý ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a jedenáctý ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do 27. března 2006 na jejich adresu či e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na www.detizeme.cz/ropak. Ropákem za rok 2004 se stal bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Výsledky budou zveřejněny 28. dubna v Brně.

"Sice je předčasné již určit horké kandidáty, ale v popředí jsou podle mě kauzy jako snaha prolomit územní limity na Ústecku, výstavba průmyslové zóny u Nošovic na Ostravsku či prosazení obří spalovny odpadů u Opatovic nad Labem na Pardubicku," domnívá se Miroslav Patrik z Dětí Země.

Loni se mezi tucet finalistů dostal z pěti kandidátů za Liberecký kraj jen starosta Turnova Milan Hejduk za propagaci rychlostní silnice R35 mezi dvěma částmi CHKO Český ráj, který skončil na 9. místě. Do finále tak např. nepostoupil místostarosta Jablonce nad Nisou Petr Karásek za snahu přemístit terminál MHD z centra.

Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a ověřitelný důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké "antiekologické" stavby. To vše se musí vztahovat k roku 2005. Důležité je také zaslat písemné podklady jako důkazy pro kandidaturu. Loni o ropáka "usilovalo" 31 osob.

Kandidáta na perlu může opět navrhnout kdokoliv, když napíše jméno autora výroku, jeho zaměstnání, citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků - publicisty a novináře. Cílem ankety je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody. Loni bylo zasláno 58 výroků.

Titul Ropák 2004 získal bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu a nyní ředitel Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina mj. za propagaci státní energetické koncepce, která počítá s rozšířením těžby hnědého uhlí a se zrušením územních limitů, za podíl při snaze zvyšovat další produkci oxidu uhličitého z českého průmyslu, za podporu výstavby průmyslové zóny Dolní Lutyně na úkor ptačí oblasti atd.

Vítězem ankety Zelená perla 2004 se stal vedoucí 2. bloku Jaderné elektrárny Temelín Václav Havlíček, který v roce 2004 napsal: "Ono takzvané vyhořelé palivo tedy můžeme bezpečně ukládat do země. Po třech stech tisících letech se jeho radioaktivita sníží na přípustnou úroveň a pak se s ním může nakládat jako s dnešním popílkem, komunálním odpadem a spoustou jiných produktů moderní civilizace."

Galerie ropáků za třináct ročníků

1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)

1993 = Václav Klaus (předseda české vlády) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu)

1994 = František Benda (ministr životního prostředí)

1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)

1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)

1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)

1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu)

1999 = Jiří Drda (poslanec a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)

2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí)

2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)

2002 = Pavel Švarc (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)

2003 = Jaromír Schling (poslanec)

2004 = Martin Pecina (náměstek ministra průmyslu a obchodu)