Ropák

anketa o antiekologický čin


Ve čtvrtek je uzávěrka nominací na Ropáka roku

[středa, 30. březen 2005]

Máme už asi dvacet kandidátů na ropáky, říká Miroslav Patrik z Dětí Země

O půlnoci ve čtvrtek 31. března končí možnost poslat kandidáty do ankety o antiekologický čin Ropák 2004 a výroky do ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Nominace do obou anket může Dětem Země poslat kdokoliv, pokud vyplní příslušné formuláře na stránkách www.detizeme.cz/ropak a www.detizeme.cz/zelenaperla. Za rok 2003 se ropákem stal poslanec za ČSSD Jaromír Schling. Výsledky budou zveřejněny v pátek 29. dubna tradičně v Brně.

„Počítáme, že nejvíce nominací se nám sejde na poslední chvíli. Jejich přesný počet budeme ale znát asi až v polovině dubna, až všechny prověříme,“ prohlásil koordinátor anket Miroslav Patrik z Dětí Země.

Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a ověřitelný důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. To vše se musí vztahovat k roku 2004. Je také nutné napsat za jaké území je navržen - kraj, Prahu či přímo za celý stát. Důležité je samozřejmě uvést jméno a adresu navrhovatele, který by měl rovněž zaslat i písemné podklady, proč svého kandidáta navrhuje.

Kandidáta na perlu může opět navrhnout kdokoliv, když napíše jméno autora výroku, zaměstnání, přesnou citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků - publicisty a novináře. Cílem ankety je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody.

Titul „Ropák 2003“ získal poslanec za ČSSD Jaromír Schling za podání pozměňovacího návrhu k novele zákona č. 114/1995 Sb. o vnitrozemské plavbě, který označuje modernizaci vodní cesty na Labi a na Vltavě paušálně za veřejný zájem, a to bez ohledu na to, zda řeky protékají chráněným územím, dále za podporu výstavby dvou jezů na dolním Labi podáváním pozměňovacích návrhů ve sněmovně, za opakovaný návrh na zrušení Ministerstva životního prostředí a za podporu zákona o výstavbě dálnic a rychlostních silnic, i když nesplní svůj cíl, tj. urychlení výstavby těchto komunikací.

Vítězem ankety „Zelená perla 2003“ se stal starosta Horních Tošanovic a koordinátor Iniciativy R48 Petr Martiňák, který pro Týdeník Frýdecko-Místecko (z 9. 12. 2003) předložil návrh, jak zamezit migraci zvěře přes rychlostní silnicí R48 na Ostravsku i bez výstavby přechodů pro zvěř nad silnicí: „Myslím, že neexistuje jen přirozená migrace, ale i umělá. Těch pár medvědů či vlků by se tedy dalo podle mého názoru čas od času přepravit do jiných oblastí.“

Galerie ropáků za dvanáct ročníků

1992 = Július Binder (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)

1993 = Václav Klaus (předseda české vlády) a Vladimír Dlouhý (ministr průmyslu a obchodu)

1994 = František Benda (ministr životního prostředí)

1995 = František Malý (přednosta Okresního úřadu v Berouně)

1996 = Josef Kupec (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)

1997 = Stanislav Novotný (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)

1998 = Miroslav Grégr (ministr průmyslu a obchodu)

1999 = Jiří Drda (poslanec a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)

2000 = Josef Běle (náměstek ministra životního prostředí)

2001 = Miroslav Beneš (poslanec a místopředseda ODS)

2002 = Pavel Švarc (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)

2003 = Jaromír Schling (poslanec)